Wiele osób na etapie urządzania mieszkania staje przed wyborem Zofii – czy mieszkanie ma być ładne, czy praktyczne. Jednak czy faktycznie przed takim wyborem musimy stawać? Czy można połączyć estetykę z funkcjonalnością? Zapraszamy do lektury!
W naszym społeczeństwie utarło się przekonanie, że mieszkanie może być albo ładne, albo praktyczne, a oba elementy są nie do połączenia. Oczywiście taka sytuacja faktycznie miała miejsce, ale dobrych kilkanaście, czy nawet kilkadziesiąt lat temu, gdy zostaliśmy w mieszkaniach z reliktami PRL-u, czyli meblościankami. Były one bezwzględnie praktyczne, ponieważ charakteryzowały się dużą przestrzenią idealną do przechowywania, jednak wraz z upadkiem poprzedniego systemu straciły one swoje walory estetyczne. Obecnie jednak na rynku funkcjonuje wiele firm i sklepów z meblami, które proponują rozwiązania skrojone na nasze mieszkania.
Jeśli dysponujemy jednak nietypowym układem mieszkania, jego urządzenie może okazać się wyjątkowo trudne. Problemy mogą pojawić się w przypadku zbyt małych lub dużych przestrzeni lub mieszkań o nietypowym układzie. Wówczas trudno jest zastosować zasadę 3P, czyli aby wszystkie elementy wykorzystywane przy aranżacji wnętrza były piękne, praktyczne lub pamiątkowe. Urządzanie nietypowych wnętrz może okazać się dla nas nieprzyjemne i wywoływać wiele stresu. Trudno jest wówczas cokolwiek zaplanować, w efekcie zamiast wymarzonego domu otrzymamy chaotyczne przestrzenie. W takiej sytuacji najlepiej zdecydować się na współpracę z architektem, dla którego uporządkowanie przestrzeni okaże się dużo łatwiejsze.
W przypadku gdy zastanawiają się Państwo nad tym na jakim etapie najlepiej rozpocząć współpracę? Odpowiedź jest jedna – im wcześniej, tym lepiej. Odpowiedniego projektanta warto zaangażować na jak najwcześniejszym etapie realizacji remontu. Dzięki temu możemy uniknąć wielu niepotrzebnych błędów, które generują dodatkowe koszty i zupełnie niepotrzebne wydatki. Co więcej, pomoże on nam jak najlepiej wykorzystać przestrzenie, którymi dysponujemy w naszym mieszkaniu. Jednak jeżeli kupujemy mieszkanie w stanie deweloperskim z pomocy architekta warto skorzystać zanim jeszcze staną wszystkie ściany i instalacje. Architekt ma wówczas możliwość przeorganizowania mieszkania bez konieczności późniejszego wyburzania ścian.
Pamiętajmy jednak, że mimo iż projektowanie trudnych przestrzeni może okazać się nie lada wyzwaniem dla amatorów, jak i samych projektantów. Jeśli jednak zależy nam na uporządkowanym i estetycznym mieszkaniu pamiętajmy o kilku uniwersalnych zasadach, dzięki którym nasza przestrzeń zyska na urodzie i praktyczności.
Gra światłem
Światło jest szczególnie ważne w małych mieszkaniach. Uzyskuje się je przy wykorzystaniu odpowiednich kolorów i oświetlenia. Aby małe przestrzenie były ładne i praktyczne najlepiej zdecydować się na ściany w kolorze bieli, jasnych szarości lub beżów. Będą one doskonałą bazą dla mebli i dodatków. Pamiętajmy, że ciemne kolory optycznie zmniejszają i przytłaczają wnętrza, dlatego warto zdecydować się na jasną, czystą kolorystykę.
W każdym wnętrzu niezmiernie ważne jest oświetlenie. Oczywiście wiąże się to z aspektami praktycznymi, ponieważ umożliwia ono nam normalne funkcjonowanie wieczorami, ale również niesie ze sobą walory estetyczne. Obecnie oferta oświetleniowa jest bardzo bogata, dzięki czemu z łatwością możemy dopasować odpowiednie rozwiązania do naszych wnętrz.
Podczas doboru odpowiednich rozwiązań oświetleniowych powinniśmy pamiętać, że odpowiednie światło również dodatkowo może powiększyć optycznie każdą przestrzeń. A przecież o to nam chodzi – aranżując mieszkanie, chcemy aby pomieszczenia były jasne i przestronne.
Szafy wnękowe
W przypadku małych lub nieustawnych mieszkań każda dodatkowa przestrzeń do przechowywania jest na wagę złota. Warto wówczas wykorzystać do tego każdą wnękę. Dlatego właśnie świetnym rozwiązaniem okażą się być szafy wnękowe. Pamiętajmy, że obecnie na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, dzięki którym taką szafę wyjątkowo łatwo jest dopasować do każdego wnętrza. Swoim kolorem może nawiązywać do koloru podłogi czy ścian. Co więcej mogą być one dodatkowym elementem dekoracyjnym we wnętrzu, oferując również całe mnóstwo przestrzeni do przechowywania.
Szafy wnękowe pomagają w znacznym stopniu w utrzymaniu porządku. Jest to szczególnie pożądane we wnętrzach, które tego porządku bezwzględnie wymagają. Właśnie dlatego sprawdzają się one w mieszkaniach urządzonych w stylu minimalistycznym i nowoczesnym. Możemy je wykorzystać właściwie w każdym pomieszczeniu – sypialni, salonie, pokoju dziecięcym, gabinecie, jadalni czy oczywiście garderobie.
Ogromnym plusem szaf wnękowych jest to, że nie zagracają one naszych mieszkań, a doskonale się do nich dopasowują. Fronty szaf mogą być dobrane tak, aby idealnie zgrywały się z sąsiadującymi ścianami, przez co szafa staje się właściwie niewidoczna. Dodatkowo przestrzeń wewnętrzna może zostać w pełni dopasowana do naszych potrzeb i rodzaju rzeczy, które chcemy w niej przechowywać.
Co z tymi frontami? Wykonane one mogą zostać z bardzo różnych materiałów. W tym celu stosuje się płyty laminowane, wiórowe, drewnopodobne, pokryte fornirem, maty naturalne, czyli rattan lub bambus, maty skóropodobne, szkło czy lustra. Co ważne, materiały można ze sobą łączyć, otrzymując na przykład front wykonany z płyty laminowanej oraz szkła. Jak już wspominaliśmy wcześniej, dzięki bogatej ofercie możemy ją kolorystycznie dopasować do podłogi lub pomalować w kolorze ścian, zupełnie wtapiając ją w pomieszczenie.
Mimo że szafy wnękowe kojarzą się nam głównie z ogromnymi szafami zainstalowanymi na całej ścianie, niekoniecznie jest to jedyne rozwiązanie. Nazwane zostały one wnękowymi, ponieważ łatwo je zainstalować w każdej wnęce. Świetnie odnajdą się one na poddaszach, pod schodami czy nawet w malutkich wnękach. Dodatkowo mogą one być otwierane tradycyjnie lub wyposażone w przesuwane drzwi.
Meble na zamówienie
Oczywiście w wielu sieciówkach dostępnych jest wiele gotowych rozwiązań. Kuszą one nas swoimi cenami, które zazwyczaj są bardzo atrakcyjne. Jednak nie może to być nasz główny wyznacznik. Choć ładne, często mogą okazać się niepraktyczne. W końcu każdy model tworzony jest w ten sam sposób, a wnętrza różnią się od siebie. Gotowe rozwiązania na pewno nie sprawdzą się najlepiej w małych i nieustawnych mieszkaniach, a niezbędne może okazać się zaprojektowanie na przykład sofy o niestandardowych wymiarach. Będzie to gwarant idealnego wykorzystania przestrzeni salonu a wbrew pozorom rozwiązanie to nie generuje dużo większych kosztów niż w przypadku mebli salonowych.
Gadżety
Na ostatnim etapie wykończenia mieszkania warto pomyśleć o małych rzeczach, które mogą w znacznym stopniu ułatwić nam funkcjonowanie. Może być to fragment ściany pociągnięty farbą tablicową, dzięki czemu zyskamy przestrzeń do notatek lub rysunków dla dzieci lub wieszak na klucze przy drzwiach wejściowych.