Oświetlenie jest ważnym elementem każdego pomieszczenia w domu. W zależności od funkcji jaką pełni potrzebne jest inne światło. W kuchni będzie to oświetlenie punktowe, w pokoju dziecięcym górne. Jeżeli chodzi o sypialnię, najlepiej gdyby światło było delikatne, nastrojowe i intymne.

Oświetlenie w sypialni

Sypialnie często są trudnymi pomieszczeniami. Wydzielone, kilkumetrowe pomieszczenia można ozdobić, ale i zmienić z pomocą doboru odpowiedniego oświetlenia. W przypadku sypialni warto zrezygnować z światła górnego, które często jest ostre i rozbudzające, i zastąpić je szeregiem innych, bardziej nastrojowych, lamp.

Kinkiety nad łóżkiem. Jest to ciekawy i funkcjonalny wybór, chociaż należący do tych odważniejszych. Jeżeli zainstalujemy je nad łóżkiem mocno ograniczamy się z możliwością przemeblowania sypialni i przestawienia łóżka. Jednak jeśli mamy takie pomieszczenie, w którym łóżko stać może tylko w jednym miejscu, warto zdecydować się na kinkiety. Różnorodność wzorów sprawia, że taki rodzaj oświetlenia może być doskonałą dekoracją. Dają one delikatne i rozproszone światło i świetnie nadadzą się do sypialni moli książkowych.

Lampki nocne. Jeżeli kinkiety wydają się być zbyt odważną i kosztowną inwestycją, podobny efekt uzyskamy dzięki lampkom nocnym. Światło również nie powinno być intensywne, a delikatne i rozproszone. Podobnie jak kinkiety, lampki nocne nadadzą się dla fanów lektury przed snem. Obecnie na rynku można dostać wiele modeli lampek nocnych, od najprostszych, po najbardziej ozdobne, które w minimalistycznych wnętrzach spełnią dodatkową rolę dekoracyjną.

Lampy podłogowe. Są one również doskonałą alternatywą dla poprzednich dwóch propozycji. Chociaż lampy podłogowe nie sprawdzą się w małych pomieszczeniach, ponieważ zajmują sporo miejsca, ich zdecydowanym atutem jest mobilność i możliwość wykorzystania w innych pomieszczeniach. Ze względu na gabaryty mogą być główną dekoracją sypialni.

Oświetlenie ledowe. Umieszczenie diod LED lub taśm ledowych przy podłodze znacznie ułatwia poruszanie się po pomieszczeniu w nocy. Światło ledowe jest bardzo delikatne, więc nie przeszkodzi w śnie. Jest to idealne rozwiązanie dla osób bojących się ciemności. Warto się jednak zastanowić nad koniecznością instalacji tego typu oświetlenia, ponieważ wiąże się ono ze sporymi kosztami.

Światło punktowe. Zainstalowane we wszelkiego rodzaju wnękach buduje nastrój w sypialni. Ukazują miejsca w sypialni warte podkreślenia.

Oświetlenie toaletki w sypialni

Oświetlenie toaletki. Toaletki wracają do łask i coraz częściej pojawiają się w naszych sypialniach. Jest to miejsce, w którym kobiety dbają o swoją urodę, wykonując codzienne rytuały oraz makijaże. Należy zatem zadbać o to, aby było to miejsce dobrze oświetlone. Tutaj najlepiej sprawdzą się kinkiety – jeden umieszczony nad toaletką lub dwa umieszczone po jej bokach. Będzie to dodatkowe źródło światła w pomieszczeniu, umożliwiające umożliwiające swobodne wykonywanie wszelkiego rodzaju zabiegów kosmetycznych.