Fototapety od wielu lat wpisują się w trendy aranżacji mieszkania. Dzięki wyborowi ciekawego wzoru czy ulubionego zdjęcia można spersonalizować każde pomieszczenie, nadając mu niepowtarzalny klimat. Sprawdzą się one jako designerskie wykończenie wnętrza urządzonego w stylu nowoczesnym lub skandynawskim.

Fototapeta w różnych pomieszczeniach naszego domu

Fototapeta w swojej klasycznej formie do tej pory stosowana była zazwyczaj w salonach, sypialniach, bądź pokojach dziecięcych. Coraz chętniej jednak wprowadzamy ją do kuchni, nie tylko na wolną ścianę, ale również w zastępstwie kafelek pomiędzy szafkami, jak i w łazienkach. Umieszczając fototapetę w łazience, z łatwością możemy stworzyć w niej klimat spa. W przypadku małych pomieszczeń, dobierając odpowiednią fototapetę możemy je optycznie powiększyć. W zależności od wybranego wzoru możliwe jest stworzenie dowolnego klimatu – od tropikalnego, lazurowego wybrzeża i palm, po klasyczne formy kamieni czy mozaiek. Dzięki fototapetom możemy też podkreślić w łazience pożądany styl – klasyczny, nowoczesny albo glamour.

Nietypowa forma fototapet do łazienki

Biorąc pod uwagę fakt, że łazienka jest najbardziej wilgotnym pomieszczeniem w całym domu, warto design zrównać z funkcjonalnością. Jest kilka możliwości w przypadku takich ozdób umieszczanych w łazienkach. W związku z wcześniej wspomnianą wilgocią, klasyczna fototapeta może się nie sprawdzić i łatwo ulegać zniszczeniu. Jeżeli jednak zdecydujemy się taką zakupić, należałoby ją zalaminować, bądź umieścić w aluminiowo – szklanej ramie. Istnieje jednak możliwość wydruku fototapety na szkle. Jest to forma łatwa w utrzymaniu czystości. Dodatkowym rozwiązaniem, dla wielbicieli nowoczesnego designu, jest podświetlana fototapeta.

Jednym z rozwiązań są fototapety winylowe oraz laminowane. Są one trwałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne. Można je utrzymywać w czystości przecierając szmatką i stosując delikatne detergenty. Jednak ich wadą jest to, że nie powinny znajdować się w bezpośrednim sąsiedztwie prysznica czy wanny, ponieważ częsty kontakt z wodą będzie wpływał na ich niszczenie.

Alternatywą może okazać się fototapeta drukowana na szkle hartowanym. Decydując się na taką formę, będziemy mieli pewność, że posłuży nam ona przez długie lata. Podobnie jak ta winylowa i laminowana, jest ona odporna na uszkodzenia mechaniczne. Nie reaguje również na częstą zmianę temperatury oraz na wilgoć. Tempe krawędzie będą gwarancją bezpieczeństwa dla wszystkich członków rodziny. Nadruk umieszczony jest na wewnętrznej stronie szkła, dzięki czemu możemy być pewni, że podczas porządków, nie zarysujemy wzoru.

Jeżeli jednak często zmieniamy zdanie i chcielibyśmy mieć możliwość wymiany wzoru co jakiś czas, warto zdecydować się na szklane panele. Są one również wykonywane ze szkła hartowanego, więc są trwałe, jednak od wcześniej wspomnianej opcji różni się tym, że obraz nie jest drukowany bezpośrednio na szkle. Między dwiema szybami można umieścić dowolną tapetę, obraz lub materiał. Daje to możliwość częstej zmiany charakteru łazienki.