Jak sama nazwa już sugeruje, styl eko wprowadzony do mieszkania wiąże się ze świadomością ekologiczną. Fani tego stylu starają się zaszczepić w społeczeństwie ideę odpowiedzialności za środowisko. Dlatego w tych wnętrzach znajdziemy meble i dekoracje wykonane z naturalnych materiałów.

Styl eko a wnętrza

Bycie eko jest stylem życia. Dbamy wówczas o to co jemy, w co się ubieramy i jakie kosmetyki stosujemy. Troska o środowisko jest pasją, ale i chęcią dążenia do poprawy stanu naszej planety. Skoro więc zwracamy uwagę na sposób produkcji odzieży i kosmetyków, przejmujemy się sposobem chowu kur, od których jajka bierzemy, dlaczego nie przenieść tego myślenia również na wnętrza, w których przebywamy. Ruch ekologiczny powstał w związku ze spustoszeniami, jakie człowiek i rozwój przemysłu wywołały w środowisku. Aby zapobiec dalszej degradacji przyrody, wykorzystane tu zostają naturalne materiały i odnawialne źródła energii.

Ekologia zaczyna się już na zewnątrz budynku. Architektura nie jest klasyczna. Budynki powinny wtapiać się w otoczenie, a ich budowa nie może zbyt przesadnie ingerować w środowisko. Zgodnie z tą ideą powstały domy pod ziemią. Jednak taki radykalizm nie jest potrzebny. O ekologię można zadbać też w inny sposób.

 

Kolor w aranżacji wnętrz - naturalny czy intensywny?

Nowoczesne ogrzewanie w aranżacji wnętrza

Na etapie projektowania warto uwzględnić dodatkowe rozwiązania, które pomogą oszczędzić nam na energii. Panele słoneczne czy pompy ciepła są coraz bardziej popularne, przez co łatwiej dostępne i tańsze niż można by się spodziewać. Nawet jeżeli z początku będzie to dodatkowa inwestycja, należy jednak pamiętać o tym, że z biegiem lat będzie się ona zwracać w postaci niższych rachunków za prąd. Jeżeli jednak przejdziemy do wnętrza, ekologiczne są materiały, z których korzystamy, jak i kolory, które dobieramy. Stawiamy tu na kolory ziemi – zielenie i brązy lasów czy beże piasku. Na rynku dostępne są tapety, które pochodzą z recyklingu. Jak deklarują producenci takich rozwiązań, ściany pokryte takimi tapetami oddychają, a do ich montażu nie są potrzebne chemiczne kleje, a wystarczy jedynie woda. Można z nich też korzystać więcej niż raz.

Pomysłowe meble

We wnętrzach ekologicznych nie znajdziemy mebli z popularnych sieciówek. O wyjątkowości decydują pomysły. Powiedzenie „sky is the limit” w przypadku stylu eko sprawdza się doskonale, ponieważ wyposażenie domu zależy tylko i wyłącznie od naszej fantazji. Popularne stało się odnawianie starych mebli – babcinych witrynek czy kredensów po wujku. Jako ozdoby wykorzystuje się zebrane na plaży kamienie i muszę, wiklinę czy korek. Coraz popularniejszą formą staje się również recykling. Tutaj stare, niepotrzebne przedmioty zyskują nowe życie w nowej formie. Najbardziej popularne stały się palety przemysłowe. Dzięki odpowiednim łączeniom możemy zbudować z nich właściwie każdy mebel – sofę, ławę, szafkę rtv czy łóżko. Jednak w recyklingu można wykorzystać każdą znalezioną rzecz. Dzięki czemu przeglądając projekty natkniemy się na stoliki wykonane z kołpaków, pufy z opon, szafy z krzeseł czy kwietniki z rowerów.