Kuchnia z wyspą to marzenie nie jednej kobiety. Jednak ciągle wydaje się nam, że z jakiegoś powodu nie jest to odpowiednie dla naszego mieszkania rozwiązanie. Oczywiście, nie wszędzie się ono sprawdzi, jednak wyspa kuchenna to nic strasznego. W poniższym wpisie podpowiemy w jakich sytuacjach się ona sprawdzi, a w jakich warto z niej zrezygnować!
Kuchnie z wyspą coraz bardziej zyskują na popularności. Szczególnie odnajduje się ona w nowoczesnych wnętrzach, dodając im kunsztu, ale i funkcjonalności. Wyspa kuchenna może pełnić wiele funkcji, doskonale się przy tym prezentując. Rozwiązanie sprawdzi się w dużych kuchniach i otwartych przestrzeniach. Niestety wyspa kuchenna oprócz wielu plusów, ma też minusy. Czy warto z niej rezygnować? A może uda się ją dopasować do każdego wnętrza?
Nic dziwnego, że o wyspie kuchennej marzy coraz więcej osób. Przeglądając kolorowe magazyny czy oglądając amerykańskie seriale wyspy kuchenne zachwycają wspaniałym efektem wizualnym. Co ważne, niezaprzeczalne walory wizualne to nie jedyny plus takiego rozwiązania. Jest ono również praktyczne. Może stać się dodatkowym blatem roboczym, daje przestrzeń do pracy dla całej rodziny, może pełnić funkcję stołu gromadząc przy sobie nawet kilka osób. Dodatkowo może być również dodatkowym miejscem do przechowywania. Co więcej, możemy w niej również zainstalować płytę grzewczą, piekarnik czy nawet zlew! Jeśli zdecydujemy się zainstalować wyspę na granicy dwóch pomieszczeń – salonu i kuchni, jasno oddzielimy oba pomieszczenia.
Rodzinna
Wyspa kuchenna to na pewno doskonałe rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy cenią sobie czas spędzony wspólnie z członkami rodziny lub przyjaciółmi. Zastanawiacie się, jak wyspa kuchenna może odmienić życie rodzinne? To proste! Jest to rozwiązanie, które niesie ze sobą wiele plusów.
Decydując się na wyspę kuchenną musimy zdawać sobie sprawę, że pomieści ona znacznie więcej osób niż w przypadku tradycyjnego układu. Do wyspy kuchennej mamy dostęp z aż czterech stron. Takie rozwiązanie zapewni nam więc dużo miejsca i dodatkowego blatu roboczego w przypadku wspólnego gotowania czy wypiekania ciasteczek. Dodatkowo wiele imprez i spotkań towarzyskich odbywa się właśnie w kuchniach. Dlatego wyspa kuchenna zgromadzi przy sobie wszystkich imprezowiczów. Zamiast podpierać ściany, wszyscy będą stali w centrum.
Organizacja imprez okolicznościowych i świąt w domu często jest logistycznie problematycznym rozwiązaniem. Gospodarze często znikają w kuchni dbając o kolejne potrawy pojawiające się na stole. Aby uniknąć takich sytuacji, wyspa kuchenna łącząca salon z kuchnią jest doskonałym rozwiązaniem. Dzięki temu gospodyni nie będzie musiała odrywać się od obowiązków kuchennych, a dodatkowo pozostanie w stałym kontakcie z gośćmi.
Warunki techniczne
Oczywiście głównym warunkiem do instalacji wyspy kuchennej jest rozmiar samej kuchni. To właśnie on determinuje fakt, jak duża i czy w ogóle wyspa kuchenna stanie w naszej kuchni. Jeśli nasze pomieszczenie jest mniejsze niż 20 metrów kwadratowych o wyspie właściwie możemy zapomnieć. Dodatkowym atutem będzie kuchnia w kształcie kwadratu, wówczas rozplanowanie wyspy staje się najprostsze.
Takich problemów nie ma jednak w przypadku kuchni otwartej. Wówczas wyspa kuchenna może być ustanowiona na granicy kuchni i salonu lub jadalni, wyznaczając jasną granicę między pomieszczeniami.
Rzeczy, o których warto pamiętać na etapie planowania to odpowiednia odległość od szafek kuchennych. Nie powinna być ona mniejsza niż 90 centymetrów. Najbardziej optymalną odległością będzie jednak 110 – 120 centymetrów. Ułatwi to w znacznym stopniu przemieszczanie się, ale i nie sprawi wrażenia tłoku, gdy w pomieszczeniu znajdzie się więcej osób. Tak naprawdę to miejsce jest najważniejsze, ponieważ sama wyspa nie musi być duża, aby mogła być funkcjonalna.
Jeśli jednak wyspa ma być umiejscowiona w zamkniętej kuchni, pamiętajmy, że im mniejszym pomieszczeniem dysponujemy, tym mniejsza będzie mogła być nasza wyspa. Mała wyspa w swojej funkcjonalności doda nam po prostu kolejne miejsce do pracy. Im większa, tym więcej elementów będzie mogło być tam dodanych. Decydując się na zamontowanie kuchenki, piekarnika czy zlewu musimy jednak pamiętać, że niezbędne będzie doprowadzenie odpowiednich instalacji elektrycznych lub wodnych, co może zwiększyć koszt inwestycji nawet o połowę.
Minusy
Właśnie wspomniana wyżej sytuacja jest największym minusem wyspy kuchennej. Doprowadzenie na środek kuchni wszystkich niezbędnych instalacji związanych ze sprzętem kuchennym oraz okapem nie dość, że będzie kosztowne, to jeszcze powinno być zaplanowane i wykonane na początkowym etapie budowy domu lub remontu mieszkania. Jeśli na wyspę zdecydujemy się już podczas trwania remontu, może okazać się już niemożliwe.
Pamiętajmy, że wyspa kuchenna jest efektownym rozwiązaniem, jednak nie jest łatwe do wprowadzenia. Aby móc cieszyć się w pełni wszystkimi plusami związanymi z wyspą kuchenną, warto skorzystać z pomocy profesjonalistów. Projektanci wnętrz pomogą uzyskać wymarzony efekt, dbając tym samym o funkcjonalność naszej kuchni i odpowiednią ilość miejsca. Projekt kuchni wcale nie musi okazać się kosztowny, a pomoże zapobiec wielu nerwom podczas samodzielnych działań.