Łazienka to niezmiernie ważne pomieszczenie w każdym domu. Jest ono świadkiem naszych pospiesznych rannych przygotowań i wieczornych rytuałów. Aby spełniało wszystkie swoje funkcje, warto zadbać o odpowiednią aranżację pomieszczenia. Podpowiemy o jakich elementach należy pamiętać!

Wyposażenie łazienki zależy od tego, kto i w jaki sposób będzie z niej korzystał w przyszłości. Jeśli zależy na tym, aby była to enklawa codziennego relaksu i odpoczynku, urządzimy ją w inny sposób, niż w przypadku, gdy chcemy jedynie korzystać z niej w celu utrzymania higieny.

Podczas procesu planowania ważnym czynnikiem jest kto i ile osób będzie z niej korzystała. Niezbędne będzie wzięcie pod uwagę takich informacji jak ilość osób, ich wiek i ewentualne ograniczenia ruchowe. W takiej sytuacji niezbędne będzie wzięcie pod uwagę potrzeb wszystkich domowników. Niezbędne może okazać się zainstalowanie zarówno wanny, jak i prysznica, co jest doskonałym rozwiązaniem, gdy posiadamy małe dzieci. W przypadku gdy mieszkamy jeszcze z dziadkami, należy również pomyśleć o specjalnych uchwytach, które znacznie ułatwią poruszanie się. Dodatkowo przydadzą się dwie umywalki. Ale po kolei… Od czego zacząć?

Toaleta razem z łazienką?

O tym powinniśmy pomyśleć na samym początku. Warto taki pomysł skonsultować z projektantem wnętrz, który oceni, czy takie rozdzielenie pomieszczeń jest w ogóle możliwe. Łazienka z ubikacją to dobry pomysł dla osób mieszkających samotnie lub posiadających więcej niż jedną łazienkę. Takie rozwiązanie nie sprawdzi się jednak dla dużych rodzin z dziećmi. Istotnie może okazać się, że każdy domownik ma inne potrzeby. Ograniczając sobie możliwości i zainstalowanie klozetu w jednej, wspólnej łazience może wiązać się z dyskomfortem dla użytkowników i koniecznością neutralizowania nieprzyjemnych zapachów.

Przechowywanie

Problem ten nie dotyczy osób, które mieszkają same. Miejsce na kosmetyki i bibeloty należące do jednej osoby znajdzie się zawsze. W przypadku gdy mowa o rodzinie, rozplanowanie miejsca do przechowywania może okazać się nie lada wyzwaniem. Należy pamiętać niemal o każdym szczególe. W celu zaoszczędzenia miejsca wieszaki na ręczniki czy szlafroki możemy zainstalować na drzwiach. Istnieje kilka rozwiązań. Takie uchwyty można oczywiście przytwierdzić do drzwi lub postawić na nieingerencyjne nakładki.

Na etapie planowania warto również pomyśleć o odpowiedniej ilości szafek i półek. Samemu trudno będzie nam wygospodarować odpowiednio dużo miejsca. W takiej sytuacji warto skorzystać z pomocy profesjonalisty. Projektanci wnętrz mogą pomóc Państwu wygospodarować wnęki na półki i szafki, gdzie będzie można umieścić wszelkie kosmetyki, drobiazgi czy zabawki dzieci do kąpieli. Co więcej, znajdą oni rozwiązanie, aby mimo dużej ilości przedmiotów, łazienka prezentowała się ładnie i schludnie. Doskonałym rozwiązaniem okaże się mała ścianka działowa, na której można zainstalować duże lustro przysłaniające zawartość.

Pamiętajmy jednak, że łazienka dla rodziny z dziećmi powinna spełniać przede wszystkim dwie funkcje: bezpieczeństwo i wygoda. Dlatego większość z nas nie oczekuje wielkich projektów designerskich, a otwartej i prostej przestrzeni, w której odnajdą się zarówno dorośli, jak i dzieci.

Wanna czy prysznic?

Jeśli mamy takie możliwości, warto zdecydować się zarówno na prysznic, jak i wannę. Dla wielu z nas jednak jest to marzenie niemożliwe do zrealizowania. Ograniczona przestrzeń wymusza na nas zdecydowanie się na jedno rozwiązanie. Jeśli więc w domu mamy małe dzieci, lepszym wyborem okaże się wanna. Jednak pamiętajmy, wanna nie wyklucza prysznica! Przecież możliwe jest zainstalowanie słuchawki prysznicowej. Dodatkowo wannę można zabezpieczyć również za pomocą parawanu nawannowego lub zasłony prysznicowej. Na etapie planowania warto pomyśleć o wszystkich szczegółach. Dlatego wybierzmy baterie, w których tradycyjne, odkręcane kurki zastąpione zostały rozwiązaniem dźwigowym, a w zlewie i wannie postawić na automatyczny korek.

Wyposażenie

Aby wszyscy mogli czuć się w łazience komfortowo, warto zadbać o wygodę domowników. Jeśli dysponujemy większą ilością miejsca, warto zdecydować się na dwie umywalki. Zapewnią one komfort przy codziennej, porannej toalecie zarówno rodzicom, jak i dzieciom. Jeżeli jednak przestrzeń jest ograniczona, warto wybrać jedną, ale większą umywalkę, przy której zmieszczą się nasze pociechy. Pamiętajmy również o specjalnych podestach, które ułatwią dzieciakom swobodne korzystanie z blatu i zlewu.

Może się również okazać, że nie mamy w mieszkaniu odpowiedniego pomieszczenia nadającego się na pralnię. W takiej sytuacji niezbędne okaże się również znalezienia miejsca na pralkę w łazience. Właśnie dlatego powinniśmy rozważyć zakup pralki, która będzie pojemna, ale nie za duża. Tak, aby zmieściła się na przykład w specjalnej zabudowie pod blatem.

Kolorystyka

Wspólna, rodzinna łazienka, to miejsce, w którym każdy spędza dużo czasu. Właśnie dlatego warto zadbać o to, aby każdy z domowników czuł się w niej dobrze. W końcu jest to pomieszczenie, w którym zaczynami i kończymy każdy dzień. Właśnie dlatego warto zadbać o to, aby łazienka była ciepła i przytulna. Warto postawić w tej sytuacji na ponadczasowe beże i brązy. Świetnie sprawdzą się również wszystkie płytki drewnopodobne. Są one doskonałą alternatywą dla jasnych podłóg, na których odznaczają się wszystkie zabrudzenia, pyłki i włosy.

Warto również zdecydować się na wprowadzenie odrobiny koloru. Małe akcenty intensywnych kolorów mogą dodatkowo zachęcić małych domowników do częstych kąpieli.