Polacy coraz częściej inwestują swoje oszczędności w nieruchomości. Najczęściej są to mieszkania w dużych miastach. Jednak nie wszystkich stać na komfort własnego mieszkania, dlatego bardzo popularny staje się wynajem, szczególnie wśród młodych ludzi, dopiero wkraczających w dorosłe życie. Jak zatem urządzić takie mieszkanie, aby trafiło w gust różnych najemców?

O cenie najmu decyduje najczęściej lokalizacja nieruchomości oraz standard mieszkania, determinowany przez odpowiednio zaaranżowane wnętrze. Warto zrobić na najemcy dobre pierwsze wrażenie. Wysoki standard mieszkania może dodatkowo zwiększyć zyski. Jednak nie warto inwestować w nowoczesne i drogie wnętrza w przypadku, jeżeli nieruchomość znajduje się w nieatrakcyjnej części miasta, bądź w budynku o niskim standardzie.

Umeblowanie, praktyczność i schludność wnętrz podczas wyboru mieszkania do wynajmu

W urządzaniu mieszkania na wynajem ważnych jest kilka kwestii – praktyczność i schludność wnętrz. Warto też, aby takie projekty pozwalały na wprowadzenie przez najemców drobnych modyfikacji, zmian we wnętrzach oraz remontów. O uniwersalizmie miejsca decyduje głównie jasna kolorystyka, którą ocieplić można dodatkami. Dodatkowo najlepiej taki efekt osiągnąć jak najniższym kosztem i nakładem pracy.

Dla najemców ważne są pewne kwestie. Umeblowane mieszkania, w których można zamieszkać od zaraz są dużym plusem. Dodatkowym atutem będzie obecność podstawowych urządzeń agd, jak pralka czy lodówka. Warto też z góry określić grupę docelową, której chcielibyśmy wynająć mieszkanie i zadbać o ich dodatkowe potrzeby. Jeżeli lokatorami mieliby być studenci, warto zapewnić im biurka i krzesła, w przypadku rodzin z dziećmi przydałoby się miejsce do wspólnej zabawy, dla singli ważny może się okazać nowoczesny design pomieszczeń. Nie należy przekładać własnych potrzeb ponad potrzeby lokatorów. Warto pamiętać, że one nie zawsze się pokrywają i że to nie my będziemy użytkownikiem tych pomieszczeń.

Nowoczesność, wygoda, przestronność

Częsta rotacja lokatorów wiąże się z dodatkowymi liftingami, dlatego tak ważne jest, aby pomieszczenia były uniwersalne. Uniwersalizm w mieszkaniu to nowoczesność, wygoda i przestronność. To czynniki, które trafiają w różne gusta. Łatwiej jest wynająć nowocześnie urządzone mieszkanie, niż takie, które pamięta jeszcze styl ubiegłego wieku (mimo że pewne elementy PRL-u wracają do łask). Beże, szarości i biele optycznie powiększą każde pomieszczenie oraz dadzą poczucie panującej nowości i czystości. Nie należy przesadnie dekorować wnętrz, a zapewnić tylko podstawowe wyposażenie. Możliwość udekorowania mieszkania przez najemców będzie dodatkowym atutem. Każdy ma swój gust, który w neutralnych wnętrzach łatwiej będzie wyrazić.

Warto jednak pamiętać, że zapewnienie mebli nie może przełożyć się na zagracenie mieszkania i poczucie nieporządku. Dlatego w przypadku wyposażenia warto ograniczyć się do mebli kuchennych, łazienkowych i takich, które umożliwiają przechowywanie. Najemcy często też posiadają drobne meble, takie jak komody czy stoliki, dlatego warto zapewnić im dodatkową przestrzeń.