Styl etno to doskonała alternatywa dla wszystkich tych, którzy nie czują się dobrze w surowych i minimalistycznych wnętrzach urządzonych w nowoczesnym stylu. Znaleźć w nim można intensywne kolory i wspomnienia egzotycznych wakacji. Co jest charakterystyczne dla stylu etno i do jakich wnętrz pasuje? Zapraszamy do lektury!
Styl etno swoimi korzeniami sięga aż starożytnej Grecji. Ethnos oznacza dokładnie plemię i naród. Z kolei etnografia zajmuje się gromadzeniem wiedzy i badaniem zwyczajów i elementów charakterystycznych dla różnych kultur i społeczności. Informacje te zbierane są przez naukowców od dwustu lat. Prowadzone są spisy tradycji ludowych, czyli tego, co tak naprawdę stoi za stylem etno. Biorąc jednak pod uwagę fakt rosnącej popularności tego stylu, został on uwspółcześniony i wprowadzony do wielu mieszkań.
Jeśli więc chcemy określić ogólne założenia stylu etno, będzie to bezpośrednie odniesienie się do ludowości. Jednak styl ten może się odnosić zarówno do ludowości obecnej w Polsce, Europie, ale również Afryce, Azji czy Australii. We wnętrzach możemy zastosować tylko jedną, wybraną stylistykę lub łączyć style różnych kultur. Głównym założeniem jest, aby nasze mieszkanie przywoływało wspomnienia z podróży czy egzotycznych wakacji w afrykańskiej sawannie. W związku z tym styl ten bywa niezwykle różnorodny, zaskakujący i przede wszystkim kolorowy.
Ogromną popularność styl etno zyskał w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Wówczas na rynku światowym pojawiły się wielkie koncerny meblowe, oferujące rozwiązania w korzystnych cenach. Efekt był taki, że niemal każde mieszkanie było identyczne. Wówczas młodzi ludzie zapragnęli czegoś prawdziwego, niepochodzącego z taśmy masowej produkcji. Odrzucili oni plastikowe, jednorazowe elementy spotykane na każdym kroku i do swoich mieszkań chcieli wprowadzić oryginalne i autentyczne elementy. Zwrócono się wówczas w stronę różnych kultur, często prymitywnych, co było tożsame z buntem. Trend ten zauważany był nie tylko w aranżacji wnętrz, ale również modzie. Popularność etno nie trwała wówczas długo, jednak pokazała, że można myśleć inaczej i odrzucić schematy.
Obecnie etno również jest swoistym antidotum na wszechobecną globalizację i unifikację. Odrzucamy masówki i poszukujemy unikatowych mebli i dodatków – najlepiej jeśli przywieziemy je z dalekich podróży. Co ważne, jeśli zależy nam na eleganckim wnętrzu z etno będzie nam nie po drodze. Brak tu bowiem eleganckich i luksusowych przedmiotów. Znacznie lepiej sprawdzą się te używane, niosące za sobą pewną historię.
Wszystkie aranżacje etno inspirowane mogą być Afryką, Ameryką Łacińską czy Dalekim Wschodem. Dzięki temu nasze wnętrza będą jedyne w swoim rodzaju przy niewielkim nakładzie finansowym. Aby uzyskać pożądany efekt wystarczy jedynie kilka przedmiotów, jednak powinny być one starannie dobrane. Pamiętajmy również o tym, że meble stylizowane niekoniecznie się sprawdzą. Warto zdecydować się na oryginalne meble i dodatki, które dodadzą naszym wnętrzom duszy. Dlatego doskonale sprawdzą się wszystkie wyplatane meble i maty oraz ciosane stoły czy meble. Chcąc oszczędzić pieniądze i nie posiadając oryginalnych dodatków, możemy wybrać fotografie i obrazy bezpośrednio łączące się z wybranym stylem w dużym formacie. Jeśli do wnętrza zamierzamy wprowadzić stylistykę afrykańską powinniśmy zdecydować się na geometryczne tkaniny, totemiczne motywy i maski. Decydując się na wersję arabską powinniśmy sięgnąć po wzorzyste dywany czy ceramiczne naczynia, a nawiązując do tradycji meksykańskiej wybierzmy wełniane tkaniny w kolorach tęczy i gliniane naczynia.
Wprowadzając do wnętrz plemienne i kulturowe elementy możemy bez problemu zestawić je z nowoczesnymi elementami. Pamiętajmy jednak, że nie wszystkie te elementy będą razem dobrze wyglądały. Niezbędne będzie zachowanie odpowiedniego umiaru. Jeśli nie jesteśmy pewni swoich kompozycji lub czujemy, że brak nam odpowiedniego wyczucia najlepiej skorzystać z pomocy architekta wnętrz. Doskonale będzie on wiedział co z czym łączyć, a co do siebie pasuje, dzięki czemu otrzymamy spójne i ciepłe wnętrze. Przy pomocy profesjonalisty będziemy mieli pewność, że nasz dom nie będzie prezentował się jak skansen, a jak mieszkania z wnętrzarskich magazynów.
Kolorystyka
Odpowiedni dobór kolorów jest niezmiernie ważny w każdym wnętrzu. Decydując się na wnętrza w stylistyce etno będziemy wybierać pomiędzy naturalnymi kolorami ziemi. Podstawą zdecydowanie będą ponadczasowe beże i brązy. Jednak wnętrza etno nie mogą być nudne, dlatego te kolory będą jedynie tłem dla wielu innych barw. Jeśli zależy nam na tym, aby sięgnąć po kolory, będą to wszelkiego rodzaju rdzawe odcienie czerwienie, miodowe odcienie żółtego i cała paleta zgaszonych zieleni. Wykorzystywane kolory mają przywodzić na myśl afrykańskie, słoneczne krajobrazy czy amazońskie wioski.
Must have, czyli drewno!
Drewno to bardzo ważny element dla stylu etno. Wprowadzane jest ono do wnętrza już na etapie kładzenia podłogi. W związku z klimatem, który chcielibyśmy wprowadzić do naszego mieszkania, najlepiej w tej roli sprawdzi się drewno egoztyczne. Dzięki niepowtarzalnej kolorystyce zapewni ono naszym pomieszczeniom ciepło. Będzie ono również doskonałym tłem dla mebli.
W przypadku mebli mamy ogromne pole do popisu. Jak już wspominaliśmy wcześniej, najlepiej sprawdzą się w tym przypadku oryginalne meble z duszą. Jeśli decydujemy się na takie rozwiązanie, meble będą najczęściej wykonane również z drewna egzotycznego. Najlepiej jeśli będą one bogate w wyraźny rysunek słojów. Doskonale również we wnętrze wpiszą się meble w stylu kolonialnym wykonane z lakierowanego drewna. Warto również zastanowić się nad tak zaskakującymi elementami jak leżak, hamak lub wiszący fotel.
Drewno świetnie się sprawdzi się również w przypadku okien. Oczywiście chcąc wprowadzić ten styl do mieszkania w którym zamieszkujemy, nie musimy wymieniać okien na drewniane. Jeśli jednak jesteśmy na etapie budowy domu, warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem. Drewno w okno można wprowadzić również w inny sposób. Możemy zawiesić roletę wykonaną z bambusa lub drewniane żaluzje.
Wzorzyste akcenty
Wzory to kolejny niezmiernie ważny element wszystkich wnętrz urządzonych w stylu etno. Muszą być one wyraziste, nasycone i efektowne. Ważne jest również ich odpowiednie łączenie. Nie ma sensu ograniczać się do jednego kraju i jednej kultury. Chcąc uzyskać ciepłe pomieszczenia powinniśmy swobodnie łączyć wzory, desenie i faktury.