Styl glamour to nic innego jak jak połączenie elegancji i luksusu z barokowymi formami. Dla niektórych jest to idealny sposób aranżacji wnętrza, dla innych kojarzy się z kiczem i przesadą. Jakie są cechy charakterystyczne dla tego stylu i w jakich pomieszczeniach się on sprawdza? Zapraszamy do lektury!
Skąd w ogóle wziął się styl glamour? Pojawił się on na początku XX wieku i był odpowiedzią na skrajnie różny minimalizm. Jego rozwinięcie można znaleźć w hollywoodzkim kinie lat czterdziestych i pięćdziesiątych. Wiązało się to przede wszystkim z biedą i szarością wielkiego kryzysu. Wyobraźnie mas stymulowane były wówczas przez bogato udekorowane plany filmowe i pełne splendoru kreacje aktorskie. Ikonami stylu zostały wówczas takie aktorki jak Grace Kelly, Audrey Hepburn czy Marlena Dietrich, które stały się symbolem luksusu i odrealnienia. I początkowo jeśli styl glamour wychodził gdzieś poza plany filmowe, to gościł jedynie w domach największych gwiazd ekranu, kojarzących się z bogactwem, nieopisaną elegancją i ekstrawagancją. One same w satynowych szlafrokach i puszystych klapkach poruszały się po przestronnych sypialniach wyposażonych w wielkie łóżka, pikowane zagłówki i jasne, długowłose dywany. To wszystko dopełniały ogromne sofy, błyszczące lustra i kryształowe żyrandole. Więc co właściwie oznacza samo sformułowanie glamour? Obecnie jest to synonim przepychu, blasku i luksusu, jednak w oryginale oznaczało to zaklęcie i rzucanie na kogoś uroku.
Styl glamour zaczął robić na ludziach ogromne wrażenie, dzięki swojemu blaskowi i elegancji. Zawitał on w wielu salonach, sypialniach, kuchniach czy łazienkach. Łączy się go chętnie ze stylem minimalistycznym, rustykalnym, a nawet egzotycznym. Coraz chętniej sięgamy również po styl retro, który można zaobserwować w meblach.
Od kilku lat mieszkania urządzone w stylu glamour cieszą się ogromną popularnością. Mimo że styl ten wpisuje się w trendy, jest niezwykle trudny. Bazuje on bowiem na łączeniu ze sobą przedmiotów i mebli, które zdają się do siebie nie pasować na pierwszy rzut oka. Łączymy ze sobą współczesny design z barokowymi meblami i dodatkami oraz matowych faktur z błyszczącymi, odbijającymi światło powierzchniami. Jest to styl, który nie idzie w parze z prostotą czy minimalizmem, dlatego właśnie niezbędne jest odpowiednie wyczucie smaku, aby nie sprowadzić go do rangi kiczu. Jeśli marzy się Państwu konkretny efekt, zachęcamy do skorzystania z usług profesjonalnego projektanta wnętrz, który zna i przestrzega żelaznych zasad rządzących się światem elegancji. Dodatkowo w tym wpisie znajdziecie wiele wskazówek dotyczących stylu glamour!
Kolory we wnętrzu
Naturalnym skojarzeniem jeśli chodzi o paletę kolorystyczną stylu glamour wydają się być róże i fiolety. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ doskonale sprawdzają się one w tak aranżowanych wnętrzach. Na etapie wyboru kolorów mamy naprawdę szeroki wachlarz propozycji – możemy wybierać pomiędzy intensywnymi, wyrazistymi i nasyconymi kolorami, ale również stonowanymi i spokojnymi pastelami i szarościami. Pamiętajmy, aby nie przesadzić jednak z ilością intensywnych barw, ponieważ łatwo męczą one oko, nawet w pomieszczeniach urządzonych w stylu glamour. Jeśli są Państwo zwolennikami nasyconych kolorów pamiętajmy o zachowaniu odpowiedniego balansu. Można je łączyć ze spokojniejszymi i uniwersalnymi beżami i zieleniami.
Pamiętajmy, że styl glamour to nie tylko dzikie kolory. Odnajdą się w nim również wszyscy wielbiciele jasnych i czystych przestrzeni. Glamour w jasnym wydaniu to przede wszystkim szarości, popiele i biele. Wówczas na pierwszym planie znajdą się meble i dodatki.
Bez względu na to, jaki wariant kolorystyczny wybierzemy pamiętajmy o tym, że można skorzystać z dostępnych na rynku kolekcji kolorystycznych. Jeśli jednak czujemy, że nie potrafimy samodzielnie zdecydować o doborze odpowiednich kolorów, warto skorzystać z pomocy architektów wnętrz.
Oszałamiający blask
Blask jest nieodłącznym elementem wszystkich pomieszczeń urządzonych w stylu glamour. Przepełnione są one świetlistymi, gładkimi powierzchniami wykonanymi z takich materiałów jak stal, miedź, złoto czy srebro. W dodatkach chętnie wykorzystuje się szkło i kryształ. To wszystko w towarzystwie mieniących się welurowych, aksamitnych, żakardowych czy atłasowych tkanin. Wiele osób decyduje się również na wykorzystanie kamieni, jednak te oczywiście również obowiązkowo muszą błyszczeć. Właśnie dlatego stawiamy na marmury i granity.
Pamiętajmy o tym, aby w znacznym stopniu ograniczyć matowe powierzchnie. Zrezygnujmy więc ze wszystkich tworzyw, tkanin i kamieni, które pochłaniają światło. Jeśli już planujemy je wykorzystać, to tylko w niewielkich ilościach.
Pasujące kontrasty
Jeśli zależy nam na tym, aby nasze wnętrze było iście glamour nie możemy zapomnieć o obowiązkowych kontrastach. Zaczynają się one już na etapie doboru kolorystycznego, a kończą na doborze tkanin i mebli. Zestawia się ze sobą pozornie niepasujące do siebie elementy, jak wielki, barokowy fotel obi pluszem w zestawieniu z minimalistycznym, prostym stolikiem. Ciekawym rozwiązaniem mogą być antyki odświeżone w nasyconym kolorze.
Jakie meble?
Dobór odpowiednich mebli to klucz podczas urządzania wnętrz w stylu glamour. Charakteryzują się one gładkimi liniami wykończonymi licznymi zdobieniami i ornamentami. Ich kolorystyka utrzymana jest w podstawowej palecie – biel, czerń, srebro i złoto. Wyposażone powinny być w duże lustra osadzone w dużych, barokowych ramach.
Biorąc pod uwagę obowiązkowy błysk, świetnie również sprawdzą się wszystkie meble wzbogacone o lustrzane, błyszczące fronty, odbijające światło kryształowych żyrandoli. Pamiętajmy jednak, aby nie przesadzić z elementami ozdobnymi, łatwo wówczas o uzyskanie przytłoczonej, kiczowatej przestrzeni. Dekoracyjne meble wykluczają wzorzyste tapety i obicia.
Absolutnym must have są konsole, stoły ze szklanym blatem, pikowane zagłówki, tapicerowane sofy, krzesła, fotele czy ozdobne toaletki.
Niezbędne dodatki
Chcąc wprowadzić do mieszkania trochę luksusu, postawmy na złote i srebrne naczynia i kryształowe żyrandole. Świetnie sprawdzą się również wszelkie akcesoria zdobione pięknymi, drogimi kamieniami. Pożądane są również wszystkie akcesoria o ekstrawaganckich formach.
Wybierając tekstylia powinniśmy postawić na te, wyglądające luksusowo. Stawiając na dekoracyjne poduszki, koniecznie powinny być one wykonane z atłasu lub aksamitu. Świetnie będą się prezentowały również futrzane narzuty oraz puchate dywany.
Wiele elementów dekoracyjnych możemy wykonać własnoręcznie. Wielu dekoracjom i meblom możemy dodać pożądanego blasku i szyku dzięki niewielkim patentom, jak na przykład przymocowanie do lampy cieniutkich drucików z kryształkami.
Nieporządek?
Nic bardziej mylnego! Wbrew wielu opiniom styl glamour ceni sobie symetrię i porządek. Chaos i przypadek nie mają tu zastosowania, ponieważ odbierają wnętrzom elegancji. Wskazane są tu bowiem czyste i gładkie powierzchnie oraz specjalnie dobrane detale.