Czy styl modernistyczny to inna nazwa dla stylu nowoczesnego? Jakie są jego cechy charakterystyczne i czy pasuje on do każdego wnętrza? Wszystkie odpowiedzi zawarliśmy w naszym wpisie. Zapraszamy do lektury!
Styl modernistyczny w architekturze sięga początków XX wieku. Wówczas utrzymywała się secesja, jednak architekci wnętrz zapragnęli czegoś innego. Nowy styl miał spełniać trzy założenia – uniwersalności, powszechności i międzynarodowości. Uniwersalizm miał dotyczyć dziedzin, w których ów styl będzie uczestniczył, a miał się wkraść do mody, architektury, projektowania mebli, dekoracji czy przedmiotów codziennego użytku. Powszechność dotyczyła jego obecności, a styl ten miał zagościć w domach przedstawicieli wszystkich klas społecznych, nie tylko ludzi zamożnych. Z kolei założenie międzynarodowości jest oczywiste – nowy styl miał opanować cały świat! Dotychczas panująca secesja spełniała co prawda założenie uniwersalności, jednak w każdym kraju przejawiała się ona w zupełnie inny sposób i była zarezerwowana jedynie dla osób zamożnych. Modernizm nazywany był co prawda secesją, jednak tak też nazywano inne style, takie jak art deco, klasyczną nowoczesność czy klasycyzm. Jednak modernizm ma niewiele do czynienia z tradycjami estetycznymi czerpiącymi z poprzednich wieków. Modernizm przede wszystkim oznaczał powiew nowoczesności. W projektowaniu wnętrz oddech ten pojawił się dopiero w późnych latach dwudziestych i na początku lat trzydziestych ubiegłego wieku. Wówczas w Niemczech powstały meble Bauhausa, które na stałe wpisały się w postrzeganie tego stylu. Moda na modernizm trwała aż do lat siedemdziesiątych i powróciła znowu współcześnie!
Modernizm powstał jako odpowiedź na wszystkie dotychczasowe nurty w architekturze i aranżacji wnętrz. Głównym jego założeniem była funkcjonalność, czyli mniej znaczy więcej. Odchodzono od przepychu i zaczęto stawiać na znacznie bardziej minimalistyczne rozwiązania. W architekturze modernizm nie posiada jasno określonych zasad i ram, a w jego obrębie istnieje wiele innych kierunków. Stawiamy przede wszystkim na prostotę form i kształtów oraz przestronność wnętrz. Proste rozwiązania nigdy nie wychodzą z mody, więc bieg czasu nie sprawi, że wnętrze przestanie spełniać nasze oczekiwania – właśnie na tym polega jego uniwersalność. Stawiając na odpowiednie kolory – najczęściej są to różne odcienie bieli, szarości i beżu – będą one stanowić odpowiednią bazę dla różnych mebli i dekoracji. Równie chętnie sięga się po materiały takie jak drewno, szkło czy stal.
Prostota jest również wyjątkowo widoczna w przypadku dodatków. Są one proste i geometryczne, pozbawione zbędnej ornamentyki. Modernizm uwielbia światło, niezbędne zatem okaże się instalacja odpowiedniego oświetlenia. Stawia się przede wszystkim na otwarte, ale jasno określone i funkcjonalne przestrzenie.
A co z meblami? Z ogromną łatwością znajdziemy meble stylizowane. Dzięki popularności modernizmu takie meble zagościły w najpopularniejszych sieciówkach, gdzie możemy je nabyć za naprawdę niewielkie pieniądze. Jednak zdobycie oryginalnych mebli z tamtej epoki również nie należy do najtrudniejszych. Odwiedzając piwnice czy strychy naszych rodziców lub dziadków z łatwością powinniśmy znaleźć fotel czy stolik pochodzący z ubiegłego wieku. Wystarczy je odrestaurować, nadając drugiego życia, a wprowadzimy tym samym do mieszkania niepowtarzalny klimat modernizmu. Meble te cieszą się obecnie ogromną popularnością, przez co z łatwością można je nabyć na różnego rodzaju aukcjach internetowych lub w komisach. Pamiętajmy jednak, aby nie przesadzić z ich ilością. W stylu modernistycznym chodzi przecież o przestrzeń, dlatego stawiajmy na akcenty. Duży fotel uszatek połączmy z prostymi dodatkami wykonanymi z metalu, szkła lub drewna, które bazują na prostych liniach i kątach.
Myląc styl modernistyczny z nowoczesnym często utożsamiamy go z zimnymi, surowymi i pozbawionymi detali wnętrzami. Jednak założenie to jest błędne. Modernizm uwielbia dekoracyjne elementy. Co prawda nie są one w żaden sposób wymyślne, jak w przypadku stylu glamour, więc wszyscy miłośnicy barokowego przepychu zdecydowanie nie odnajdą się w tak urządzonych wnętrzach. Modernistyczne elementy dekoracyjne to przede wszystkim proste formy, najczęściej w geometrycznych kształtach. Są one raczej subtelne, jednak spełniają swoją funkcję w sposób efektowny. Styl ten zdecydowanie spełni oczekiwania wszystkich osób wyczulonych na detale i miłośników klasyki.