Kilka lat temu styl skandynawski zaczął wdzierać się do polskich domów i od tego czasu króluje w większości z nich. Surowe, jasne i komfortowe wnętrza skradły serca wielu osób do tego stopnia, że już nie tylko pojedyncze pomieszczenia, ale i całe mieszkania wyglądają jak wyjęte ze szwedzkich katalogów z meblami.
Początki i historia stylu skandynawskiego w aranżacji wnętrz
Powstanie stylu skandynawskiego datuje się na lata 50. XX wieku, a jego ojcem był szwedzki projektant wnętrz Carl Larsson. Do tej pory styl charakterystyczny dla krajów skandynawskich, Szwecji, Danii czy Norwegii, zaczął przenikać do innych krajów europejskich. W swojej prostocie pasował do każdego miejsca – wielkomiejskiego mieszkania, podmiejskich domków rodzinnych czy wiejskich dworków. Jednak od tego czasu minęło już ponad 50 lat, co wiąże się z ewolucją stylu. Od tradycyjnego gustawiańskiego i folkowego po współczesny New Nordic i Scandi Chic. Każdy z tych stylów odszedł trochę od źródła, ale wszystkie też mają pewne wspólne elementy.
W związku z podobną szerokością geograficzną i klimatem, styl skandynawski sprawdza się u nas równie dobrze. Doświadczamy coraz mniejszej ilości słonecznych dni, przez co światło jest ważnym elementem tego stylu. Bazą jest zatem kolor biały. Na biało malujemy sufit, ściany oraz w miarę możliwości drewniane elementy, takie jak framugi w oknach czy podłoga. Ta zazwyczaj jest drewniana i bielona lub w naturalnym, jasnym kolorze drewna. Dzięki wszechobecnej bieli pomieszczenie wydaje się być jaśniejsze, większe i bardziej przestronne. Efekt ten podkreśla dodatkowo naturalne oświetlenie. Dlatego okna powinny pozostać „gołe”, przykryte co najwyżej roletami bądź żaluzjami dla poczucia intymności. Jednak warto też zadbać o dodatkowe oświetlenie zarówno sufitowe, jak i podłogowe.
Drewno w stylu skandynawskim
Drewno jest kolejnym charakterystycznym elementem stylu skandynawskiego. Stosowane jest na podłogach, w ramach okiennych, meblach czy na suficie. Wśród wszechobecnej bieli, drewno jest tym elementem, które ociepla wnętrza, dlatego zazwyczaj wykorzystuje się je w surowej formie.
Kluczowym elementem wpływającym na klimat pomieszczeń są dodatki. Ważne jest wykorzystanie naturalnych materiałów, takich jak len, wiklina czy futra. W związku z różnymi odmianami stylu skandynawskiego możemy zdecydować się na różne dodatki. Odwołując się do klasyki prym będą wiodły duże, ciężkie meble w połączeniu z różnorodnością faktur. Jeżeli zdecydujemy się na styl folkowy, powinno się w nim znaleźć wiele elementów DIY, czyli wykonanych ręcznie.
Zaliczane są do nich kolorowe plecione dywany, filcowe ozdoby czy papierowe lampiony. W ostatnim czasie najpopularniejszą formą stylu skandynawskiego jest New Nordic. Białe wnętrza zdobione są kolorowymi obrazami lub plakatami na ścianach, plecionymi dywanami i ogromną ilością poduszek na sofach i fotelach. W tym wydaniu pojawia się również sporo koloru czarnego. Najnowsza odmiana stylu skandynawskiego, czyli Scandi Chic, wprowadza do wnętrz większą ilość kolorów (żółć, pudrowy róż, fiolet czy błękit). Pojawiają się elementy złota, srebra i miedzi, a podłogi i sofy zdobią naturalne skóry.