Od kilku sezonów coraz modniejsze stają się surowe, industrialne wnętrza. Świetnie w ten trend wpisał się beton dekoracyjny, cegła i drewno. Styl stricte loftowy pojawia się w coraz większej ilości wielkomiejskich mieszkań i kawalerek.
Industrialne wnętrza czyli beton, drewno i cegła
Wprowadzenie takiego stylu w pomieszczeniach wiąże się minimalizmem. Beton, cegła czy drewno stają się główną ozdobą we wnętrzu. Również kolorystyka jest tu znacznie ograniczona, bazując na bielach, szarościach i czerni. Surowość wnętrza przełamują meble, sofy i fotele z naturalnych tkanin, elementy sztuki i roślinności.
Beton – tradycyjne element industrialnego wnętrza
Beton. Moda na szare ściany wytworzyła wiele mód. Do jednej z nich z pewnością można zaliczyć beton. Powstało wiele sposób na wprowadzenie go do wnętrza – tradycyjny cement, farby strukturalne oraz płyty modułowe. Najlepiej sprawdzają się jednak właśnie płyty. Są one uniwersalne i wyjątkowo łatwe w montażu. Istnieją różne metody ich montażu – można przykleić je do ściany, kotwić lub zamontować w systemie fasadowym. Są wyjątkowo łatwe w utrzymaniu, ponieważ nie wymagają dodatkowego impregnowania. Dodatkowo dostępne są w różnych modelach o odmiennych strukturach. To co jest przewagą płyt nad farbami i tynkami, to fakt, że jako gotowy produkt dobrze wyglądają zarówno z daleka, jak i blisko.
Beton doskonale sprawdza się niemal we wszystkich pomieszczeniach, chociaż najczęściej stosuje się go w salonach i sypialniach. Świetnie komponuje się z drewnem w ciepłych tonacjach, jak i z posadzkami z żywicy epoksydowej.
Cegła. Podobnie jak beton, cegła również jest bardzo uniwersalnym tworzywem, które można wykorzystać niemal w każdym pomieszczeniu. Dostępna w wielu kolorach daje wiele możliwości aranżacyjnych. Są trzy metody uzyskania efektu cegieł w mieszkaniu. Pierwszą z nich jest dostanie się do oryginalnej ściany budynku, jest to efekt, który najłatwiej osiągnąć w kamienicach. Druga to zakup prawdziwych cegieł podzielonych na płytki. Dają one efekt pięknego, naturalnego muru. Obie metody wiążą się jednak z koniecznością specjalnego oczyszczenia cegieł i późniejszej impregnacji. W sklepach budowlanych można też zakupić wiele wariantów płytek ceglanych, które można kupić na sztuki lub w specjalnych modułach ułatwiających montaż. O takie płytki z kolei nie trzeba już w żaden dodatkowy sposób dbać.
Ceglane płytki w aranżacji wnętrz zrobią wrażenie
Wybór płytek ceglanych niesie ze sobą możliwość doboru kolorystycznego. Dostępne są w czterech wariantach: czerwone, białe, szare i czarne. W zależności od planowanego aranżu, odpowiedni kolor cegły podkreśli meble i dodatki.
Drewno. Drewno na ścianie to już nie tylko babcina boazeria. Podobnie jak w przypadku poprzedników, również drewno odnajdzie się na ścianie niemal w każdym pomieszczeniu. Jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie w salonie, przedpokoju czy sypialni, możemy zastosować dowolny gatunek drewna, Wprowadzając jednak drewno do łazienki czy kuchni, czyli pomieszczeń o podwyższonej wilgotności, warto postawić na egzotyczne drzewa, czyli tek, padouk, merbau czy iroko. Będzie to droższe rozwiązanie, ale zapewni wnętrzu styl i klasę.
Jeśli marzy Ci się wnętrze w stylu industrialnym i chcesz żeby zajął się tym profesjonalny architekt wnętrz – skorzystaj z projektowania wnętrz online.