Wiele osób na etapie projektowania domu decyduje się na połączenie głównej sypialni z łazienką. Takie rozwiązanie gwarantuję niesamowitą wygodę oraz niepowtarzalny design. O czym powinniśmy pamiętać przy aranżacji tych wnętrz? Zapraszamy do lektury!

Kiedyś wiele osób dziwiło połączenie salonu i kuchni w postaci aneksu kuchennego. Dzisiaj jest to już standard, który doskonale sprawdza się w małych mieszkaniach i które zyskało całą rzeszę zwolenników. Podobna sytuacja ma miejsce obecnie w przypadku połączenia sypialni z łazienką. Mimo że połączenie samo w sobie w Polsce jest raczej nowością, decydujemy się na nie coraz częściej. Co więcej, może ono okazać się swoistym architektonicznym hitem! We współczesnym budownictwie rzadko kiedy projektuje się główną sypialnię jako pojedyncze pomieszczenie. Obecnie niezwykle popularne jest kompleksowe rozwiązanie w postaci sypialni, łazienki i garderoby. Master bedroom, bo tak właśnie nazywa się duet sypialni i łazienki jeszcze do niedawna bezpośrednio kojarzył się z luksusem i rozrzutnością, dzisiaj jest marzeniem niemal każdego.

W procesie projektowania coraz bardziej zauważalny jest ten trend. Łączenie sypialni z łazienką przeznaczoną jedynie dla jej użytkowników gwarantuje pożądaną prywatność i pozwala na łatwe łączenie funkcji odpoczynku i snu z poranną i wieczorną toaletą, bez konieczności oczekiwania na swoją kolej.

Połączenie sypialni z łazienką to świetne rozwiązanie dla domów charakteryzujących się dużymi przestrzeniami. Dodatkowo są świetną propozycją dla wszystkich tych, którzy cenią sobie prywatną przestrzeń, komfort i wygodę. Jest to również świetna możliwość dla stworzenia nowoczesnego, designerskiego wnętrza. Istnieje wiele możliwych rozwiązań połączenia tych dwóch pomieszczeń, które wpływają na ich funkcjonalność. Oczywiście można zorganizować to w formie przechodnich pomieszczeń, jednak większą popularnością cieszy się łączenie ich. Co ważne, jest to rozwiązanie cieszące się popularnością nie tylko w dużych domach, ale również w mieszkaniach wyposażonych w jedynie jedną łazienkę. Dla tych, którzy cenią sobie odważne rozwiązania, świetną opcją może okazać się open space, czyli jedna, wspólna przestrzeń dla wszystkich pomieszczeń, gdzie łazienkę oddziela się tylko za pomocą szklanej ściany.

Pamiętajmy jednak, że decydując się na połączenie sypialni z łazienką możemy stworzyć oazę relaksu. Rozwiązanie jest nie tylko estetyczne, ale również praktyczne. Wystarczy pomyśleć tylko o relaksującej kąpieli po wyjściu z której można od razu wskoczyć do łóżka. Jak powinna wyglądać aranżacja takiego wnętrza, aby było one praktyczne a dodatkowo wydawało się większe?

Oczywiście możemy zupełnie pozbyć się ścian i ustawić wannę w sypialni, wydzielając odpowiednio strefę do spania i strefę do kąpieli. Strefa kąpieli może zostać wydzielona za wezgłowiem łóżka czy za pomocą futryny lub łuku w ścianie. Pamiętajmy jednak, że zanim zabierzemy się za wyburzanie ścian, niezbędny okaże się kontakt z architektem!

Razem, a jednak osobno

Łazienka połączona z sypialnią może z nią jedynie sąsiadować. Może być ona również wyposażona w jedno lub dwa wejścia – albo tylko z sypialni, albo również z korytarza – wszystko zależy od tego czy zależy nam na prywatności, czy chcemy dopuścić do niej również innych domowników lub ewentualnych gości. Dodatkowo możemy do niej wchodzić bezpośrednio z sypialni lub też za pośrednictwem garderoby.

Decydując się na wybór odpowiednich drzwi doskonałą opcją mogą okazać się drzwi przesuwne. Co prawda nie zapewnią one naszym łazienkom idealnej izolacji, jednak na pewno zajmują znacznie mniej miejsca. Jeśli zdecydowaliśmy tylko na jedne drzwi, doskonałym rozwiązaniem mogą okazać się również drzwi przeszklone – w elementach lub całości. Zazwyczaj wykonane są one ze szkła matowego, które zapewnia częściową izolację, ponieważ widać przez nie jedynie zarys sprzętów lub sylwetek. Jednak jeśli obie osoby wstają o różnych porach warto wówczas zastanowić się nad szczelnymi drzwiami, przez które nie będzie się przedostawał dźwięk.

Na etapie urządzania mieszkania powinniśmy również pamiętać o odpowiedniej aranżacji. Nawet jeśli sypialnia i łazienka będą osobnymi pomieszczeniami powinny one współgrać ze sobą kolorystycznie i estetycznie. Jeśli nie mamy pomysłu na to, jak poradzić sobie z tym zagadnieniem, możemy skorzystać z pomocy profesjonalnego projektanta wnętrz.

Wspólna przestrzeń

Jak już wspominaliśmy wcześniej coraz większą popularnością cieszą się rozwiązania typu open space. Wówczas łazienka i sypialnia będą znajdowały się w tym samym pomieszczeniu. Do niedawna takie rozwiązania były typowe dla pokoi hotelowych, jednak coraz chętniej wprowadzane są one również do mieszkań, szczególnie tych w kamienicach lub loftach.

Jak poradzić sobie z taką przestrzenią? To wyjątkowo proste, jeśli tylko zachowamy pewną konsekwencję. Zachowanie wspólnej kolorystyki i estetyki było ważne w przypadku dwóch różnych pomieszczeń, więc teraz okaże się ono wyjątkowo istotne. Dlatego pamiętajmy, że elementy wykorzystywane w części sypialnianej powinny znajdować odzwierciedlenie również w części łazienkowej. Co to oznacza? Stosując w sypialni drewno, nie zapomnijmy o drewnianych elementach również w łazience.

Nawet jeśli sypialnia i łazienka znajdują się w jednym pomieszczeniu nie oznacza to, że nasze łóżko musi znajdować się w bezpośrednim sąsiedztwie sedesu. Możemy zdecydować się na oddzielenie ubikacji od reszty przestrzeni lub postawić na szklaną ścianę, która oddzieli dwie strefy, jednak optycznie nadal będzie to jedno pomieszczenie. Co ważne, decydując się na wykorzystanie szklanej ściany w znacznym stopniu wyciszymy również wodę lecącą do zlewu czy pod prysznicem.

A może 3w1?

Dodatkowym, równie ważnym elementem głównej sypialni okaże się być garderoba. Oczywiście jeśli dysponujemy niewielką przestrzenią sprawdzi się szafa wolno stojąca lub wbudowana we wnękę. Jeśli jednak dysponujemy nawet malutkim pomieszczeniem, warto rozważyć opcję urządzenia w nim garderoby. Może być ona łącznikiem między sypialnią i łazienką lub mieć osobne wejście z któregoś z tych pomieszczeń.

Pamiętajmy, że aby urządzić garderobę nie musimy dysponować wielkimi przestrzeniami – niekiedy sprawdzą się malutkie pokoje o przestrzeni nawet trzech metrów kwadratowych. Jest to wystarczająca ilość miejsca, aby zorganizować przestrzeń do przechowywania ubrań dwóch osób, a jeszcze aby móc się swobodnie w niej przebrać. Oczywiście im więcej miejsca mamy do dyspozycji, tym więcej rozwiązań możemy wprowadzić. W większych garderobach możemy ustawić deskę do prasowania czy suszarkę na pranie.

Jeżeli w naszej garderobie istnieje okno powinniśmy pomyśleć o odpowiedniej izolacji. Konieczne wówczas okaże się zainstalowanie żaluzji lub rolety, dzięki której nasze ubrania nie będą narażone na kontakt z promieniami słonecznymi i płowienie. Dodatkowo pamiętajmy o tym, aby nie zabudowywać małego pomieszczenia wielkimi szafami. Można wprowadzić rozwiązania w postaci drążków na wieszaki i półek. Dzięki temu ułatwiona będzie cyrkulacja powietrza.