Aby móc odpowiedzieć na pytanie, czy klasyczne wnętrza wciąż utrzymują się w trendach, warto najpierw zastanowić się czym w ogóle charakteryzuje się wnętrze ponadczasowe i takie, urządzone w stylu klasycznym.

Decydując się na generalny remont mieszkania, zazwyczaj robimy to raz na kilka lub nawet kilkanaście lat. W międzyczasie oczywiście zdarzają się odświeżenia ścian czy drobne zmiany, jednak raz nadany mieszkaniu styl, często utrzymuje się w nim wiele lat. O czym więc powinniśmy pamiętać podczas tworzenia ponadczasowego wnętrza, w którym zawsze będziemy się dobrze czuli? Jakie elementy są istotne aby wnętrza prezentowały się tak samo dobrze po wykonaniu remontu, jak i po upływie nawet kilkunastu lat? Zapraszamy do lektury!

Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, aby nie ulegać wszystkim modom i trendom, które widujemy na stronach kolorowych magazynów i w telewizyjnych serialach. Oczywiście nie ma nic złego w inspirowaniu się modą, jednak nie można jej ulegać bezkrytycznie. Chcąc stworzyć ponadczasowe wnętrze nie możemy ulegać zmieniającym się trendom. Według wielu projektantów wnętrz, to właśnie decydując się na niemodne elementy wystroju, jesteśmy w stanie stworzyć wnętrze, które będzie się świetnie prezentowało doskonale przez lata. O czym więc warto pamiętać?

Mogłoby się wydawać, że panujące obecnie wszędzie biele i czernie są ponadczasowym trendem. Nic bardziej mylnego! W modzie pojawiają się dopiero od kilku lat. To samo tyczy się popularnych szarości, które goszczą obecnie niemal w każdym mieszkaniu. Chcąc stworzyć paletę ponadczasowych kolorów wystarczy spojrzeć tylko na słynne obrazy, które pojawiały się na przestrzeni wieków. Bez wątpienia taka paleta byłaby bogata w różne odcienie beżów, brązów, odcienie ciemnej zieleni, ale również granaty i bordo.

Ważne jest również stosowanie naturalnych materiałów. Trudno jest sobie wyobrazić, aby z mody kiedykolwiek wyszły takie elementy jak drewno, kamień, cegła, wełna czy szkło. Od lat stosuje się je we wnętrzach i nic nie zapowiada ich końca. Co więcej, są to elementy które ciągle wracają do mody, dlatego decydując się na stworzenie ponadczasowego wnętrza, możemy śmiało wykorzystywać właśnie takie elementy.

Wyjątkowo istotne okażą się również kształty mebli. Tutaj możemy pójść w dwóch kierunkach, decydując się albo prostotę, albo meble klasyczne i antyki, które obecne w naszych domach są już od wielu lat. Dodatkowo pamiętajmy, że ponadczasowe wnętrze wcale nie muszą być mdłe i nudne. Wręcz przeciwnie! Wiele stosowanych w nich tkanin, dodatków, lamp czy dywanów wyróżniają się odważnymi i wyrazistymi wzorami, printami czy kolorami. Ważne jest jednak to, aby trzymać się elementów, które sprawdzały się już przez lata.

Ostatnim elementem, który uznaliśmy za wyjątkowo istotny w przypadku ponadczasowych wnętrz, to elektronika. Dlaczego? Ponieważ decydując się na zakup telewizora czy radia, będzie ono swoim wyglądem zdradzało dekadę, z której pochodzi. Pamiętajmy więc, aby wszystkie sprzęty były ukryte. Można w tym celu zastosować specjalną zabudowę.

Czy zatem można uznać, że styl klasyczny jest stylem ponadczasowym? Bez wątpienia tak! Styl klasyczny to nic innego jak inspiracja innymi epokami. W Europie rozwijał się on właściwie od starożytności, dzięki czemu jego tradycja jest bardzo bogata. Sam fakt, że nadal po niego sięgamy świadczy o jego ponadczasowości. Klasyka jest chętnie stosowana na zachodzie Europy (do tego stopnia, że nazwa styl klasyczny stosowana jest zamiennie ze stylem angielskim), jednak i Polacy doceniają ją coraz bardziej. Dzieje się tak za sprawą uniwersalności tego stylu. W wystroju klasycznym wiele osób czuje się po prostu dobrze. Obecnie decydując się na urządzenie mieszkania w stylu klasycznym nie wprowadza do mieszkania klimatu starożytnej Grecji. Projektanci dbają o to, aby klasyczne elementy łączyły się z nowoczesnymi dodatkami, dzięki czemu uzyskujemy wnętrze przywołujące na myśl klasykę w nowej odsłonie.

Najlepsza jakość

Główną cechą charakterystyczną stylu klasycznego jest jakość wybieranych materiałów i mebli, tworząc tym samym ciepłe, komfortowe i luksusowe wnętrza. Mają na to wpływ naturalne, szlachetne materiały. Właśnie dlatego na podłogach pojawiają się marmury lub eleganckie drewniane parkiety albo mozaiki. Ściany zdobione są jasnymi tapetami, z tłoczonymi wzorami. Jednak nie jest to obowiązek. Równie dobrze mogą one zostać pokryte farbami. Nie jest zaskoczeniem, że ich kolorystyka w pełni wpisuje się w założenia wystroju ponadczasowego. Właśnie dlatego wnętrza te bogate są w beże, zielenie, czy bieli. Fani bardziej wyrazistych i ciemniejszych kolorów mogą zdecydować się na nasycone barwy bordo czy granatu. Ściany same w sobie mogą być elementem dekoracyjnym wnętrza lub też być doskonałym tłem dla ciężkich, złotych lub srebrnych dekoracji. W stylu klasycznym wyjątkową rolę pełnią również sufity. Przy remoncie nie możemy zapomnieć o ich funkcji dekoracyjnej. Pojawiają się na nim różnego rodzaju sztukaterie.

Antyki i meble stylizowane

Decydując się na styl klasyczny musimy pamiętać, że najlepiej sprawdzą się w nim antyki. Jednak są to często bardzo drogie elementy i niestety nie każdy może sobie na nie pozwolić. Jednak spokojnie! Istnieją alternatywy 🙂 Świetnym rozwiązaniem będą zatem wszelkiego rodzaju meble stylizowane. Wbrew pozorom, znajdziemy ich naprawdę dużo w niemal wszystkich popularnych sieciówkach. Tym samym niemal każdy może sobie pozwolić na piękną toaletkę w sypialni, eleganckie i ciężkie fotele, krzesła i stół w salonie. Nie będzie również problemem znalezienie tam odpowiednich dodatków. Z łatwością zakupimy tam również lustra w ozdobnych ramach czy dekoracyjne żyrandole. Dopełnieniem będą tkaniny – powinny być one naturalne! Świetnie będą się prezentowały drapowane zasłony czy upinane firany.

Pamiętajmy jednak, że decydując się na wnętrza urządzone w stylu klasycznym nie możemy przesadzić. Ważne jest, aby wnętrza nie były zbyt ciemne i ciężkie. Warto postawić na jasne kolory i gładkie powierzchnie. To właśnie dzięki nim nasz salon czy sypialnia będą się świetnie prezentowały na przestrzeni wielu lat.

Odpowiadając na pytanie zadane w tytule wpisu – czy warto nadal stawiać na styl klasyczny we wnętrzach? Oczywiście, że tak! Jednak warto klasykę zestawić ze współczesnością, zestawiając sprawdzone, klasyczne formy ze współczesnymi rozwiązaniami. Nie warto być zakładnikiem jednej epoki, jednak warto stawiać na rozwiązania, które sprawdzały się przez wiele lat. Styl klasyczny zdecydowanie do nich należy.