Dom to nie tylko miejsce odpoczynku i oaza rodzinna. Coraz częściej decydujemy się również na przeniesienie do domowej przestrzeni wszystkich aspektów związanych z pracą. Powinniśmy wówczas zadbać o to, aby nasze domowe biuro było praktyczne i ładne. Jak je urządzić? Zapraszamy do lektury!

Na domowe biuro decyduje się coraz więcej osób. Wśród nich znajdziemy przede wszystkim przedstawicieli wolnych zawodów lub właścicieli małych, często jedno- lub kilkuosobowych firm. Praca z domu stała się już czymś więcej niż tylko trendem, ale już obowiązkiem. Właśnie dlatego coraz więcej osób poszukuje najlepszych pomysłów na wygospodarowanie w domu inspirującego miejsca do pracy.

Przede wszystkim to jak będzie wyglądał nasz gabinet zależy od wykonywanego przez nas zawodu i dostępnego w mieszkaniu wolnego miejsca. Jeżeli nasz zawód ogranicza się jedynie do pracy z komputerem możemy wygospodarować sobie miejsce na biurko i jakąś szafkę. Jeśli jednak niezbędne będzie przyjmowanie interesantów, musimy zadbać o ich komfort przeznaczając na gabinet całe pomieszczenie.

Małe mieszkanie

To mit, że w małym mieszkaniu nie jest możliwe wygospodarowanie miejsca na stworzenie domowego biura. Zgodnie z zasadą „potrzeba matką wynalazków” nawet na małych przestrzeniach znajdzie się odpowiednie miejsce do pracy. Warto wówczas pomyśleć o takim rozwiązaniu jak antresola. Sprawdzi się ono w wysokich pomieszczeniach i kamienicach. Wówczas możemy umieścić na niej łóżko, a pod spodem urządzić biuro. Stosując takie rozwiązanie możemy pod spodem ustawić biurko, wygodny fotel, a nawet ozdobne pudła na dokumenty.

W małych przestrzeniach sprawdzą się meble wykonywane na zamówienie. Projektant będzie wówczas w stanie maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń, oferując ładne, ale i praktyczne rozwiązania. Dzięki temu możemy zyskać kąt do pracy wzbogacony w designerskie rozwiązania. Mogą być to półki zamówione u stolarza, czy cały zestaw mebli.

Ciekawym rozwiązaniem może się również okazać biurko zamykane w szafie. Jest to ciekawa propozycja dla wszystkich tych, którym nie podoba się wizja tradycyjnego biurka ustawionego w salonie. Dzięki drzwiczkom po zakończonej pracy z komputerem możemy je zamknąć, dzięki czemu nikt nie domyśli się, co jest w środku.

Jeśli jednak nasze mieszkanie jest tak małe, że nie jesteśmy w stanie pozwolić sobie na dodatkowe meble, problem powinny rozwiązać szuflady i półki. Uporządkowane w ten sposób dokumenty i organizacja zapewnią nam niezbędny komfort pracy. Wbrew pozorom małe, domowe biuro nie wymaga wielkiej przestrzeni, a kreatywności. Dlatego właśnie warto skorzystać z usług projektantów wnętrz. Zaproponują oni nietuzinkowe rozwiązania, które będą się świetnie prezentowały nawet w przypadku, gdy nasze domowe biuro będzie musiało zostać umiejscowione w salonie. Może ono łatwo wtopić się w salonowy wystrój dzięki spójnym dekoracjom, pasującym do całego wystroju.

Pamiętajmy, że jeśli do dyspozycji mamy jedynie mały kącik, aranżacja biura może okazać się nie lada wyzwaniem, z którym trudno będzie poradzić sobie na własną rękę. Warto w takiej sytuacji skorzystać z nietuzinkowych rozwiązań i niestandardowych mebli. Dzięki temu i pomocy profesjonalistów możemy zapewnić sobie niezbędny komfort i spokój.

Kobiece biuro

To właśnie kobiety bardziej przywiązują wagę do otoczenia. Zatem projektowanie biura dla kobiet będzie dużo większym wyzwaniem. Musi w nim pojawić się nie tylko podstawowe wyposażenie, jak biurko czy fotel, ale przemyślany musi być każdy detal.

Jeśli do dyspozycji mamy całe pomieszczenie, możemy wykreować wnętrze w pełni dopasowane do potrzeb naszych klientek. Jasne meble na tle pastelowych, jasnych ścian zawsze będą prezentowały się elegancko i dziewczęco. Warto również zadbać o odpowiednie oświetlenie. To właśnie ono zapewni nam niezbędne do pracy, spokojne środowisko.

Projektując biura dla kobiet najczęściej stawiamy więc na różne odcienie szarości. Zestawienie tych odcieni z kobiecymi dodatkami i zielenią roślin zapewnią przytulne wnętrze, które nie będzie rozpraszało w niezbędnej pracy. Dodatkowo w przypadku, gdy będziemy przyjmować klientów, dzięki takiemu doborowi kolorystycznemu, każdy będzie się u nas czuł dobrze (co będzie sprzyjało biznesowym negocjacjom:)).

Niezbędne wyposażenie

Decydując się na urządzenie domowego biura nie możemy zapomnieć o kilku niezbędnych elementach wyposażenia. To właśnie one zagwarantują nam poczucie komfortu podczas pracy. Warto również dobierać stonowane, klasyczne elementy, które nie będą nas dodatkowo rozpraszały podczas wykonywania zawodowych obowiązków. Wyposażając nasze domowe biuro nie możemy zapomnieć o podstawowych elementach, jakimi będą biurko, fotel i odpowiednie oświetlenie. W zależności od dysponowanej przestrzeni możemy również zadbać o regał na dokumenty czy szafkę z szufladami. Jeśli biuro będzie służyło tylko nam, mamy absolutną dowolność przy jego urządzaniu. W końcu to my będziemy spędzać w nim czas i to nam powinno się podobać. Jeśli jednak będą pojawiali się w nim klienci, powinniśmy pomyśleć o dodatkowych rozwiązaniach, jakimi może okazać się duża, wygodna kanapa czy brak dywanu.

Oczywiście podstawowym elementem wyposażenia będzie biurko. Jest to główne miejsce pracy. Jako, że będziemy spędzać przy nim znaczną część dnia, powinniśmy zadbać o to, aby było wygodne i praktyczne. Zadba o to duży blat roboczy i szuflady, w których możemy pochować różne szpargały.

Na biurku powinna znaleźć się dobra lampka nocna. Na odpowiednim oświetleniu nie ma co oszczędzać. W ciemnościach nie zapewnimy sobie odpowiedniego komfortu pracy. Niezbędny jest zatem jasny strumień światła kierowany bezpośrednio na nasze miejsce pracy. Pamiętajmy również o takich szczegółach, jak jej odpowiednie ustawienie. Jeśli jesteśmy praworęczni, lampka powinna zostać ustawiona po naszej lewej stronie. W przypadku gdy dominuje ręka lewa, lampkę ustawmy po naszej prawej stronie. Zapobiegniemy w ten sposób niepotrzebnym cieniom.

Kolejnym ważnym elementem wyposażenia okaże się być krzesło. Doradzamy jednak, aby zrezygnować z tradycyjnych krzeseł biurkowych, na rzecz wygodnych foteli. Zapewnią one nam komfort pracy, którzy przecież jest tak niezbędny podczas godzin spędzanych na siedząco. Warto zadbać również o takie szczegóły jak regulowana wysokość czy dopasowanie do kształtu pleców.

Trzy powyższe elementy są zdecydowanie najważniejszym wyposażeniem każdego domowego biura, bez względu na to, czy do dyspozycji mamy zaledwie mały kącik, czy całe pomieszczenie. Jeśli dysponujemy dodatkową przestrzenią warto zadbać o regały czy tablicę korkową lub magnetyczną.