Wiele osób zupełnie nie zdaje sobie sprawy, że między terminami „wizualizacja” i „projekt” jest ogromna różnica i stosuje je zamiennie. Jednak nie jest to prawidłowe zachowanie, ponieważ w rzeczywistości oba słowa znaczą coś zupełnie innego, mimo że oba bezpośrednio odnoszą się do kwestii remontu i aranżacji wnętrz.

Większość naszych klientów stosuje wymiennie pojęcia „wizualizacja” i „projekt”. Dzieje się tak na skutek niepoprawnego informowania konsumentów. Udając się do biura projektowego otrzymujemy profesjonalny projekt od wykształconego zawodowo projektanta i pasjonata, jednak wybierając kafelki w sklepie budowlanym od pracowników sieciówki otrzymujemy również gotowy projekt. W rzeczywistości jednak obie prace w znacznym stopniu będą się różniły. Czym? Na to pytanie odpowiemy poniżej!

Czym jest wizualizacja?

W istocie to nic innego jak przełożenie pomysłu na program komputerowy. Klient w rozmowie z fachowcem opisuje swoje wymarzone wnętrze, które przekładane są na mniej lub bardziej udane obrazki. Jest to szczególnie pomocne w przypadku klientów, którzy nie posiadają wyobraźni przestrzennej. Przy użyciu specjalnych programów mogą oni przełożyć swoje pomysły i marzenia na coś namacalnego, co można zobaczyć i skonfrontować z rzeczywistością. Właśnie dlatego można uznać, że wizualizacja jest swego rodzaju obietnicą, nie stanowi jednak podkładki dla ekipy remontowej. Co więcej, wizualizacje zazwyczaj wykonywane są nie przez projektantów, a przez grafików. Co to oznacza dla klienta? Może on nie zostać uprzedzony o wielu ważnych aspektach. W efekcie, posługując się jedynie taką wizualizacją, kuchnia może okazać się niepraktyczna, a w ogrodzie zasadzimy rośliny, które nie będą przystosowane do warunków atmosferycznych.

Należy również pamiętać, że decydując się na projekt wykonywany przez pracowników firmy dystrybuujących kafelki czy szafy wnękowe, będą to jedynie proste szkice i rysunki, które niewiele informacji przekażą później ekipie remontowej, a jedynie są jakąś poglądową wizją. Co więcej, z tego typu rysunków nie będziemy mieli informacji jak będzie wyglądało pomieszczenie po dokonaniu prac remontowych. Jeśli jednak zależy nam na wykonaniu wizualizacji, przyłóżmy wagę do tego, aby została ona stworzona w pełni profesjonalnie. Świetnie się tu sprawdzają wszystkie programy umożliwiające stworzenie wizualizacji w 3D. Dodatkowo uwzględniają one wszystkie ważne czynniki jakimi będą kąt padania światła naturalnego czy jego źródło. W ten sposób wykonana wizualizacja na pewno umożliwi fachowcom przenieść ją na rzeczywistość, a odstępstwa będą bardzo niewielkie.

Pamiętajmy jednak, że wizualizacja wykonana na odpowiednim poziomie może zawierać wiele szczegółów i detali. Widoczny może być na niej nawet wzór na tapecie czy odcień farby lub wykorzystane światło. Jednak aby była ona przydatna podczas prac remontowych i co ważniejsze, praktyczna podczas późniejszego użytkowania powinna zostać wykonana przez profesjonalnego projektanta, który zna się między innymi na funkcjonalności poszczególnych elementów, ergonomii, doborze materiałów czy innych, równie ważnych aspektach. Dodatkowo nie będą oni ślepo podążali za Państwa marzeniami, a doradzą lub odradzą niefortunne rozwiązania.

Dlatego pamiętajmy, że wizualizacja to nic innego jak graficzna forma analizy i przekazania informacji. Wszystkie dane prezentowane są w sposób graficzny, dzięki czemu klientowi łatwiej jest zrozumieć wizję i przełożyć jakieś teoretyczne założenia na przestrzeń mieszkania. Oczywiście, nie oznacza to, że wizualizacja jest merytorycznie zła, bynajmniej. Stworzona przez profesjonalistów może prezentować znacznie lepszy poziom niż projekt. Jednak nie dostarczy ona takich informacji jak chociażby projekt elektryki. Dlatego dla klientów bardziej wymagających niezbędne będzie wykonanie odpowiedniego projektu.

W czym lepszy jest projekt?

Czym więc jest projekt i co odróżnia go od profesjonalnie wykonanej wizualizacji? Projekt to przede wszystkim zbiór rysunków, które są odzwierciedleniem pewnej idei. Aby mogła zostać ona zrealizowana w odpowiedni sposób, niezbędne będzie uwzględnienie takich czynników jak wielkość budynku czy pojedynczych pomieszczeń, odpowiedni ich podział oraz uwzględnienie materiałów, konstrukcji oraz instalacji – czy to elektrycznej, wodnej lub kanalizacyjnej.

Proces tworzenia projektu nie należy do najłatwiejszego, a raczej wymaga sporego nakładu pracy, którą dzieli się na kilka etapów. Na początku powstaje projekt wstępny, czyli taki nie uwzględniający zbyt wielu szczegółów, a jedynie będący ogólnym odzwierciedleniem wizji architekta. Na kolejnych etapach pojawiają się w nim nowe elementy. Powstaje układ funkcjonalny na rzucie, w którym zawarte są informacje takie jak wymiary mebli, ich usytuowanie i wolna przestrzeń pomiędzy nimi. Proponowane są tu również konkretne rozwiązania – konkretne rodzaje mebli czy dodatków. Pamiętajmy, że projekt to zlepek kilku czynników – wiedzy i doświadczenia projektanta, wszystkich Państwa wskazówek oraz dostępnych na rynku produktów.

Co ważne, obecnie większość fachowców i ekip remontowych będzie wymagała od nas odpowiednio przygotowanego projektu? Dlaczego? Ponieważ w znacznym stopniu ułatwi to ich pracę. Wówczas ekipa remontowa bierze po prostu do ręki kartkę i na podstawie informacji tam zawartych zajmuje się realizacją.

Podsumowując, decydując się na remont i pomoc ze strony projektanta, musimy jasno określić nasze potrzeby. Znając różnicę pomiędzy projektem i wizualizacją, warto zdecydować się na kompleksową usługę, czyli połączenie rysunków technicznych z graficzną wizją projektanta. Pamiętajmy, że bez precyzyjnego rysunku technicznego ekipie remontowej może być trudno wykonać odpowiednie prace, z kolei odpowiednio wykonana wizualizacja będzie informacją dla klienta, jaki efekt jest pożądany.