Od lat trendy w projektowaniu wnętrz tożsame są z modą. A jaka jest jedna z głównych zasad obowiązujących w modzie? Mniej znaczy więcej! Dodatkowo warto pamiętać o tym, że pewne rzeczy nigdy nie wychodzą z mody i zawsze będą prezentowały się pięknie. Decydując się na zakup małej czarnej czy białej koszuli możemy być pewni, że są to elementy ponadczasowe. Jak odnaleźć takie elementy dla swojego domu?

Oczywiście wystrój wnętrz jest indywidualną sprawą. Możemy dokonywać częstych zmian, podążając za najnowszymi trendami. Tym samym możemy decydować się na oklejanie ścian różnymi modnymi obecnie naklejkami, przemalowywać kuchnie na czerwono czy zielono czy decydując się na coraz to nowsze modele mebli. Jednak nie ma sensu podążać ślepo za obowiązującymi w danym czasie trendami, a przy pomocy profesjonalnego projektanta wnętrz urządzić wnętrza, które będą modne zawsze, dzięki swojej ponadczasowości.

Styl minimalistyczny na pewno nie sprawdzi się dla tych, którzy lubią otaczać się wieloma przedmiotami, dodatkami i kolorami. Jest to jednak doskonałe rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy cenią sobie czyste i perfekcyjne przestrzenie. Minimalizm, jako styl wywodzący się z Japonii, charakteryzujący się harmonią i równowagą.

Czysta biel

Elementem charakterystycznym wnętrz urządzonych w stylu minimalistycznym będzie biel. Białe ściany to element, który nigdy nie wyjdzie z mody. Dlaczego? Ponieważ rozjaśni i powiększy ona każde wnętrze, nawet takie pozbawione dużej ilości światła naturalnego. Wbrew opinii wielu osób, jakoby biel miała być nudna, jest ona doskonałym tłem dla wielu dodatków pojawiających się we wnętrzu. Decydując się na oszczędność w doborze kolorów, możemy być pewni że nasze mieszkanie zawsze będzie wysmakowane i eleganckie. Oczywiście nie oznacza to, że wszystko ma być białe, tworząc tym samym efekt pudełka, ale połączenia kolorystyczne powinny być wysublimowane. Jeśli nie mają Państwo poczucia, że dobór kolorów jest Waszą mocną stroną, projektant zasugeruje doskonałe rozwiązanie.

Dużym atutem bieli jest to, że można ją skomponować właściwie z każdym kolorem. Jeśli marzy się Państwu wystrój bardziej romantyczny, można połączyć ją z delikatnymi, pastelowymi barwami. Inspirując się zimną Skandynawią, można wprowadzić również szarości i czernie. Dla miłośników bardziej nowoczesnych wnętrz, biel doskonale sprawdzi się z czerwieniami czy innymi intensywnymi kolorami, w znacznym stopniu je tonując. Ważne jednak jest zachowanie umiaru i prostoty w formie.

Przytulność światła

Czystość i jasność bieli powinna być dodatkowo podkreślona. W jaki sposób? Najlepiej przy zastosowaniu odpowiedniego oświetlenia. Stosując odpowiednie dobrane oświetlenie możemy podkreślić klasę wnętrza, dodatkowo dodając mu przestronności. Białe ściany doskonale odbijają światło żarówki, dzięki czemu blaskiem będziemy mogli się cieszyć nawet w pochmurne, szare popołudnia.

Warto pamiętać, że nawet w stylu minimalistycznym istnieje szeroki wachlarz dostępnych modeli lamp i żyrandoli. Dużą popularnością od wielu sezonów cieszą się geometryczne żyrandole Skeleton, które uzupełnia się zwykłymi lub dekoracyjnymi żarówkami. Jednak równie dobrze sama żarówka jest w stanie zagwarantować nam upragniony efekt. Instalując ją na kolorowych kablach lub ich specjalnej kompozycji możemy uzyskać nietuzinkową kompozycję dekoracyjną. Dodatkowo obecnie, nawet w najbardziej popularnych sieciówkach, będziemy w stanie zakupić żyrandole, lampy podłogowe czy stołowe wykonane z najróżniejszych materiałów, takich jak plastik, metal, drewno lub tkaniny. Dostępne są one w różnych kolorach, dzięki czemu łatwo będzie je dopasować do innych elementów we wnętrzu.

Ograniczenie mebli

Minimalistyczna przestrzeń charakteryzuje się brakiem zbędnych mebli. Na początku procesu projektowania niezbędne będzie określenie potrzeb klienta. Jeśli niezbędna okaże się duża przestrzeń do przechowywania, niezbędne okaże się znalezienie prostych i dopasowanych do przestrzeni i stylu mebli. Jednak głównym założeniem minimalizmu jest pozbycie się wszelkich zbędnych szaf, szafeczek o szpargałów. Pozostawiamy jedynie te elementy, które są naprawdę niezbędne.

Równie ważna okaże się trwałość wszystkich elementów. Nawet wybierając meble z popularnych sieciówek, można wybrać meble, które dzięki zastosowanym materiałom będą mogły posłużyć nam przez wiele lat.

Ważne jest to, aby nie bać się wyzwań. Wiele osób obawia się, że decydując się na styl minimalistyczny, że mieszkanie będzie puste, przypominając pudełko. Nic bardziej mylnego! Ważne jest zachowanie odpowiedniego balansu, który zapewni, że mieszkanie nie będzie sprawiało wrażenia, że jest puste lub przepełnione. Projektant uzupełni je odpowiednimi meblami, zgodnie z Państwa oczekiwaniami. Można wybrać takie wykonane z drewna lub imitujące drewno, dzięki czemu wnętrza zostaną ocieplone lub proste formy z lakierowanymi frontami, odbijające światło i charakteryzujące się nowoczesnością. Ważne, aby meble charakteryzowały się prostotą i brakiem ozdobnych detali oraz aby umożliwiały ukrycie wszystkich zbędnych elementów i bibelotów.

Zwrot ku naturze

Chociaż w znacznej mierze wnętrza wykonane w stylu minimalistycznym charakteryzują się surowością, wcale nie musi tak być. Dla wszystkich tych, którzy cenią sobie minimalistyczne wnętrza urządzone w bardziej przytulny sposób, doskonałym rozwiązaniem będzie zwrócenie się w stronę natury. Warto wówczas postawić na drewno. Drewniana podłoga również charakteryzuje się prostotą i elegancją, ale zapewnia również pomieszczeniom niepowtarzalny klimat. Co więcej, deski również można pomalować na wybrany przez siebie kolor. Tym samym coraz częściej spotykane są bielone deski. Dla tych, którym marzy się efekt surowego drewna, świetnie sprawdzi się bezbarwny, matowy lakier.

Świetnym rozwiązaniem okażą się również cegła, kamień, beton czy szkło. Musimy jednak pamiętać, że decydując się na wszystkie to rozwiązania na małej przestrzeni pomieszczenie może zostać nimi przytłoczone, a tym samym możemy pożegnać się z minimalistyczną wersją wnętrza. W sytuacji, gdy marzy nam się kilka takich rozwiązań, warto skorzystać z pomocy projektanta, który dzięki profesjonalnej wiedzy będzie w stanie dopasować niektóre rozwiązania do Państwa wnętrz,

Pamiętajmy, że to co jest istotne w stylu minimalistycznym, to prosty i surowy efekt. Pomieszczenia powinny być jasne i przestronne, a wszystkie meble i dodatki ograniczone do maksymalnego minimum. Ważne jest, aby każdy element był w pełni przemyślany i funkcjonalny. Dopiero dzięki temu wszystkiemu będziemy mogli cieszyć się ponadczasowym szykiem, klasą i elegancją. Dodatkowo warto pamiętać, że osiągnięcie takiego efektu może okazać się wbrew pozorom wyjątkowo problematyczne i właśnie dlatego warto zdecydować się na pomoc wykształconych i doświadczonych architektów.