Obecnie wiele osób dąży do stylu nowoczesnego we wnętrzach. Jednak większość z nich nie do końca zdaje sobie sprawę co to właściwie oznacza i jakie założenia powinni spełnić. Nowoczesne mieszkanie powinno być proste, przejrzyste i przestrzenne. Jak jednak osiągnąć zamierzony efekt? Nasi projektanci chętnie w tym pomogą!

Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy przez jak długi okres styl nowoczesny był kształtowany. Pojawił się on jako odpowiedź na zdobienia, bogactwo i przepych, które były charakterystyczne dla końca XIX wieku. Jego głównym założeniem było zrównanie formy z funkcjonalnością, dzięki czemu powoli odchodziło się od popularnego wcześniej przerostu formy nad treścią. W dziewiętnastym wieku meble i dekoracje miały być piękne i bogate, teraz miały je zastąpić proste i funkcjonalne rozwiązania. W Europie i Stanach Zjednoczonych pojawił się wówczas styl art deco, który charakteryzował się starannością, geometrią i funkcjonalnością. W latach trzydziestych został jednak przekształcony on w rozwiązanie bardziej minimalistyczne i mniej dekoracyjne. Wnętrza zaczęły wówczas zachwycać minimalistycznym szykiem i elegancją oraz szeroko rozumianą funkcjonalnością. Styl ten został nazwany nowoczesnym, czyli modernistycznym. Nawiązywał on do konkretnego i unikalnego nurtu w sztuce i architekturze.

Obecnie nazwa styl nowoczesny jest stosowana zamiennie ze stylem współczesnym, jednak to nie to samo. Określenie „styl nowoczesny” odnosi się bezpośrednio do mody propagowanej w Niemczech w latach trzydziestych. Z kolei styl współczesny to nic innego jak aktualne trendy. Można jednak zauważyć, że założenia współczesności i przeszłości są bardzo zbieżne, a więc nazwy te mogą być ze sobą utożsamiane. W końcu w obu niesamowicie ceniona jest prostota, przejrzystość i otwarte przestrzenie. Podobnego zdania był Le Corbusier, jeden z najpopularniejszych architektów, który uznał kiedyś dom za maszynkę do mieszkania. Przepis na taką maszynkę okazał się być wyjątkowo łatwy: linie proste, minimalizm, biel, stal nierdzewna i chrom oraz przestrzeń. Zachęcamy do lektury, aby dowiedzieć się, jakie aspekty brane są pod uwagę przez wszystkich projektantów wnętrz podczas tworzenia pięknego wnętrza urządzonego w stylu nowoczesnym.

Kolorystyka

Zastanawiając się nad obowiązującą paletą kolorystyczną w nowoczesnych wnętrzach, odpowiedź wydaje się być banalnie prosta. Nie wyobrażamy sobie tego stylu bez bieli, czerni, odcieni szarości i beżu. Niezmiennie ważne jest jednak umiejętne operowanie tymi kolorami. Malując całe pomieszczenie na biało lub szaro, możemy uzyskać efekt pudełka. Jednak oddając całą sprawę w ręce profesjonalistów możemy uzyskać ciekawy efekt, dzięki któremu pokój nie będzie wydawał się pusty czy zimny.

Wiele osób obawia się bieli. Przywodzi im to na myśl sale szpitalne. Jednak zupełnie niepotrzebnie! Jest to przecież podstawowy kolor dla stylu nowoczesnego. Dodatkowo istnieje przecież wiele odcieni bieli. Jeśli boimy się użyć jej w całym pomieszczeniu, możemy ją zestawić z szarościami i beżami. Dla osób ceniących sobie odważne połączenia proponowane jest zestawienie bieli z czerwienią lub czernią. Nie powinny być to jednak kolory dominujące, a jedynie dekoracyjne.

Oczywiście akcenty kolorystyczne pojawiają się w dodatkach. Tutaj dużą popularnością cieszę się granaty, żółcie, zielenie czy złoto i miedź. Musimy jednak pamiętać, że styl nowoczesny nie lubi nadmiernej ilości dodatków i ozdób. Dlatego właśnie kolor najlepiej wprowadzić w postaci sztuki nowoczesnej, fotografii czy designerkich dodatków. Brak dodatków nie oznacza jednak, że pokój będzie się wydawał pusty. Obecnie mamy przecież możliwość wprowadzenia do wnętrza koloru i dekoracji przy użyciu takich elementów jak żyrandole, meble czy nawet okapy kuchenne.

Kolorystyka wystroju naszego mieszkania będzie jednak zależała w znacznej mierze od odmiany stylu nowoczesnego, którą sobie wybierzemy. Ponieważ, jak można się już domyślić, jest ich kilka, dzięki czemu możemy wybrać między surowym wnętrzem, a jego cieplejszym obliczem. Jeśli marzy nam się ciepła nowoczesność, projektant może wykorzystać połączenie drewna z metalem lub bieli z kolorami ziemi. Taki kontrast zapewni wnętrzu dynamizm i przytulność.

Jeżeli jednak preferujemy sterylne i surowe pomieszczenia, doskonałym rozwiązaniem będzie styl high-tech. Nasze wnętrza będą wówczas przypominały laboratoria. Jedynymi akcentami kolorystycznymi okażą się być beton, stal czy szkło, na tle wszechobecnej bieli. Jedyny kolor pojawiający się w pomieszczeniach high-tech uzyskiwany jest za pomocą światła. Można w tym celu wykorzystać światło niebieskie, fioletowe a nawet jarzeniowe, podkreślające dodatkowo chłód wystroju.

Jeśli jednak cenimy sobie kolory i nie wyobrażamy sobie ich braku w naszym mieszkaniu, a jednocześnie chcielibyśmy zachować styl nowoczesny, rozwiązaniem może okazać się styl pop-art. Największą popularnością cieszył się on w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych ubiegłego wieku, gdzie zestawiano ze sobą wiele różnych kolorów. Obecnie kolor wprowadzany jest przy pomocy wielu grafik, plakatów czy obrazów. Sprawdza się on również na małych, jak i dużych meblach. Projektant zadba odpowiednio, aby wszystkie kolory do siebie pasowały i nie przytłaczały wnętrza.

Minimalizm, prostota i przestrzeń

Jak już wspominaliśmy wyżej, minimalizm, prostota i przestrzeń to główne założenia wnętrz urządzonych w stylu nowoczesnym. Jak jednak te cechy się objawiają?

Decydując się na nowoczesne wnętrze musimy być w pełni świadomi, że nie sprawdzi się ono u wszystkich gadżeciarzy, fanów różnych pamiątek i ozdób. Przestrzeń powinna być czysta, pozbawiona wszelkich bibelotów. Nie tyczy się to jedynie ozdób, ale również zasłon czy sztukaterii. Pamiętajmy o zasadzie „mniej znaczy więcej” i postawmy na dodatki, które nie zaśmiecą pomieszczeń. Mogą być to duże czarno-białe fotografie zawieszone na ścianie czy poduszki rozrzucone na kanapie (pamiętajmy jednak, aby tkanina była pozbawiona wzorów).

Opisany tu minimalizm ma również bezpośredni wpływ na prostotę. Skoro stawiamy na rozwiązania pozbawione wszelkiej zbędnej formy, również meble i elementy wyposażenia będą musiały być proste. Stawiamy więc na geometryczne i ascetyczne kształty, bez zdobień i ornamentów.

Wspominana wcześniej przestrzeń uzyskiwana jest dzięki zabiegom wyburzania ścian. Zacierają się wówczas granice między pomieszczeniami, tworząc tym samym dużą przestrzeń użytkową. Odrębność między różnym strefami uzyskuje się dzięki zastosowaniu różnej kolorystyki lub materiałów wykończeniowych.

Materiały

Przez opisaną wyżej prostotę i minimalizm można byłoby się spodziewać, że nie mamy dużego wyboru jeśli chodzi o materiały wykończeniowe wnętrz. Nic bardziej mylnego! Urządzając wnętrze w stylu nowoczesnym mamy pełne pole do popisu w tej kwestii, tym bardziej że będą to główne elementy dekoracyjne.

Na podłodze mamy pełen wybór. Oczywiście możemy zdecydować się na drewnianą podłogę. Wówczas najlepiej sięgnąć po deski lub wysokiej jakości drewniane panele. Pamiętajmy jednak aby wybrać takie, które nie charakteryzują się skomplikowaną strukturą słojów. Jeżeli wolimy płytki, możemy wybrać takie imitujące drewno lub ceramiczne. Świetnym rozwiązaniem okaże się również być żywica epoksydowa, beton czy wykładzina winylowa.

Aż takiego wyboru nie mamy w przypadku ścian. Tutaj oczywiście najlepiej będzie się prezentowała ściana pomalowana na jasny kolor. Jednak możemy trochę poszaleć. Świetnie sprawdzą się płytki ceglane. Najlepszy efekt dają te pochodzące od cegieł, nie będące tylko produktem stylizowanym. Świetnie będzie się również prezentował beton dekoracyjny oraz panele 3D.

Wśród mebli i nielicznych dekoracji pojawią się szkło, metal, tworzywa sztuczne, ale również skóra i drewno.

Oświetlenie

Ostatnim, jednak wcale nie najmniej ważnym elementem nowoczesnego wnętrza jest oświetlenie. Jest to kolejny element służący do kreowania przestrzeni, ale również służący za dekorację. Najczęściej wykorzystywane w tym celu są halogeny czy światło LED-owe.

Co ważne, decydując się na dobranie odpowiedniego żyrandola czy lamp – reflektorów, możemy naprawdę zaszaleć. Na rynku dostępnych jest obecnie wiele propozycji, które możemy wykorzystać w nowoczesnym wnętrzu. Producenci podsuwają nam różne rozwiązania wykonane z tworzyw sztucznych, szkła, metalu, drewna, a nawet betonu!

Nowoczesne wnętrze, choć proste w formie, wcale nie musi być proste na etapie urządzania. Jeśli chcemy mieć pewność, że pożądany efekt zostanie osiągnięty, warto skorzystać z pomocy profesjonalnych projektantów. Za niewielką cenę są oni w stanie przygotować profesjonalny projekt, dzięki czemu będziemy mogli być pewni, że nasze mieszkanie będzie prezentowało się w taki sposób, że będziemy czuć się w nim dobrze.