W dzisiejszych czasach wszyscy żyjemy szybko. Szczególnie tyczy się to mieszkańców dużych miast. Wówczas większość z nas marzy o tym, aby dom był spokojnym miejscem idealnym do odpoczynku i oderwania się od miejskiej szarości. Chcąc być bliżej natury każdego dnia, wystarczy jedynie urządzić mieszkanie w stylu wiejskim, czyli rustykalnym. Faworyzuje on naturalne materiały, proste wzory dające poczucie bezpieczeństwa. Jak tego dokonać? Zapraszamy do lektury!

Marzenie o życiu na wsi pojawia się w głowie coraz większej ilości osób. Jest to szczególnie pożądane przez tak zwanych mieszczuchów. Wydaje się on być dla nich nieosiągalny, jednak nic bardziej mylnego. Pamiętajmy jednak, że styl wiejski stosowany współcześnie nie przypomina chałup sprzed kilkudziesięciu lat, a jedynie przywodzi na myśl dawne czasy. Wystarczy wykorzystać kilka elementów aby uzyskać pożądany efekt.

Chcąc urządzić wnętrze w stylu wiejskim musimy pamiętać, że powinno być ono przestronne, jasne i wypełnione światło. Aby tchnąć w dom lub mieszkanie rustykalnego tchnienia powinniśmy pamiętać o takich elementach jak ceglane ściany, drewniane belki czy odkryte podpory stropowe. Coraz więcej osób prosi nas o znalezienie złotego środka pomiędzy wnętrzem nowoczesnym, a takim wykonanym w stylu wiejskim. Oczywiście wiele inspiracji można znaleźć w internecie, jednak niekiedy wyjątkowo trudno jest przenieść je na nasze wnętrza. Dlatego warto skorzystać z pomocy profesjonalnego projektanta wnętrz. Będzie on w stanie przenieść wszystkie nasze pomysły na projekt, zachowując przy tym pewną równowagę i dobry smak. Doskonale będzie on sobie również zdawał sprawę ze wszystkich najważniejszych elementów, które tak ważne są podczas urządzania mieszkania w stylu rustykalnym, zapewniając jednocześnie ciepłą i domową atmosferę.

To właśnie ta atmosfera ma przecież dla nas kluczowe znaczenie. W swoim domu chcemy po prostu czuć się dobrze i swobodnie. Właśnie takie uczucie zapewni nam styl wiejski. Rustykalizm nierozerwalnie kojarzy się z wygodą i ciepłem, które doskonale wpływają na domową atmosferę i wypoczynek. Decydując się na charakterystyczne rozwiązania dla tego stylu, przy jednoczesnym wykorzystaniu jasnej kolorystyki możemy osiągnąć pożądany efekt. Jednak czym są te charakterystyczne dla wsi elementy? Już spieszymy z odpowiedzią!

Wszechobecne drewno

Drewno to charakterystyczny dla stylu wiejskiego materiał. Wykorzystuje się go w każdej formie. To właśnie dzięki niemu wnętrza te charakteryzują się niepowtarzalnym klimatem i ciepłem. Oczywiście drewniane deski wykorzystywane są na podłodze. Najlepiej prezentują się te szerokie, bogate w różne słoje. Nie dość, że deski zapewnią świetny klimat, to jeszcze są wyjątkowo praktyczne. Łatwo je utrzymać w czystości, a dodatkowo stanowią świetną izolację dla wnętrza.

Drewno nie pojawia się jednak jedynie na podłogach, ale również na sufitach. W tym celu stosuje się odpowiednią stolarkę i więźby. Dzięki temu rozwiązaniu pomieszczenie wydaje się znacznie większe niż w rzeczywistości, a stropy i krokwie stanowią dodatkowy element dekoracyjny.

Może ono pojawiać się również na ścianach. Nie w formie tradycyjnej, babcinej boazerii, a pięknych desek. Mogą być one bielone lub olejowane, dzięki czemu zawsze będą prezentowały się doskonale i dodadzą pomieszczeniu dodatkowego ciepła.

Decydując się na mieszkanie lub dom w stylu rustykalnym musimy również pamiętać o takich detalach jak framugi okienne i drzwi. Zdecydowanie powinniśmy zrezygnować z okien PCV i drzwi z płyt wiórowych. Drewniane zawsze będą prezentowały się doskonale. Możemy również zadbać o to, aby zostały wykonane w takim samym kolorze co stropy czy podłoga. Dzięki takiemu rozwiązaniu całe wnętrze będzie prezentowało się ciepło i spójnie.

Naturalne materiały

Decydując się na mieszkanie w stylu wiejskim nie możemy zapomnieć o kolejnym naturalnym materiale, jakim jest kamień. Podobnie jak w przypadku drewna, możemy zastosować go na każdej płaszczyźnie. Aby jednak wnętrze nie zostało przytłoczone, świetnie sprawdzi się na ścianie. Co ważne, kamień doskonale komponuje się z drewnem, tworząc tym samym spójną całość.

Jakie kamienie powinniśmy zastosować w naszym wnętrzu? Nie ma żadnej reguły. Możemy wykorzystać materiały charakterystyczne dla naszej okolicy, dzięki czemu nasz dom doskonale wpisze się w tradycję miejscowości. Jednak pamiętajmy, że nie jest to konieczne. Równie dobrze możemy zdecydować się na wykorzystanie terakoty, płytek imitujących kamień lub cegły.

Chcąc wprowadzić do wnętrza jeszcze więcej natury, nie możemy zapomnieć o ponadczasowej wiklinie. Jest ona równie ważna w naszej wiejskiej chatce, co drewno. Wiklinę wprowadzić do pomieszczeń można w naprawdę różne sposoby. Świetnie w tym celu sprawdzą się wiklinowe szafki, kosze czy pufy.

Musimy również pamiętać o tkaninach. W naszym wnętrzu nie będzie miejsca na sztuczne, pluszowe tkaniny. Wszystkie meble takie jak kanapy czy fotele najlepiej będą się prezentowały wykonane z lnu. Ważnym elementem będą również poduszki, koce, pledy i różnego rodzaju narzuty. Świetnie odnajdą się tu wszystkie rzeczy wykonane z lnu, bawełny, wełny oraz futra. Pamiętajmy, że natura we wnętrzu rustykalnym to absolutna podstawa!

Niezbędne wyposażenie

W klasycznym wiejskim domu obowiązkowym wyposażeniem była koza. Spokojnie, mowa tu o tradycyjnym piecu, który stał zawsze w centralnym miejscu domu. Obecnie nadal można zastosować ten element lub zastąpić go ładnym, kamiennym kominkiem. Jeśli jednak zdecydujemy się na zakup kozy, niezbędne okaże się połączenie jej z okapem. Najlepiej wykonanym ze stali, jednak kształtem nawiązującym do typowej, klasycznej formy.

Kolejnym ważnym elementem wyposażenia naszego wiejskiego mieszkania będzie stół. Jest to ogromnie ważny element wystroju, który gromadzi wszystkich domowników. Może być ona zarówno rzeźbiony, jak i prosty. Niezbędne okażą się również krzesła. Forma wszystkich mebli może być współczesna, jednak musimy pamiętać, aby wykonane zostały z litego drewna.

Inne meble również powinny być wykonane z drewna. Świetnie sprawdzą się proste konstrukcje bogate w różnego rodzaju otwarte półki i szuflady. Dzięki takiemu rozwiązaniu z dumą będziemy mogli prezentować ozdobne sprzęty, naczynia i przedmioty. Na blatach i stołach koniecznie powinny pojawić się kwiaty.