Zastanawiając się, czy symetria we wnętrzu jest w ogóle potrzebna, istnieje tylko jedna prawidłowa odpowiedź – TAK. Symetria jest niezbędna do zachowania pewnego balansu we wnętrzu, polegającego na równomiernym rozłożeniu wizualnego ciężaru we wnętrzu. Jednak nie każde pomieszczenie wymaga od nas zupełnej symetrii. Jak sobie z tym wszystkim poradzić? Zapraszamy do lektury!

Potwierdzone jest, że ludzie najlepiej czują się w zbalansowanych pomieszczeniach. Jednak co to właściwie oznacza? Niezbędne będzie zachowanie odpowiednich proporcji i relacji między takimi elementami wystroju jak kolor, wzór, faktura, kształt. Jednak musimy pamiętać, że to nie wszystko. Dobrze rozplanowane wnętrze i odpowiednie umieszczenie takich elementów jak okna czy drzwi możliwe jest zachowanie niezbędnej do życia równowagi.

Jeżeli w naszym domu chcemy czuć się dobrze, niezbędne okaże się zachowanie balansu symetrycznego. Zazwyczaj występuje on we wnętrzach tradycyjnych, gdzie przedmioty umieszczane są w tych samych miejscach po obu stronach osi pionowej. Widać to między innymi po dwóch fotelach po obu stronach ławy, poduszkach umieszczonych po jednej na obu końcach kanapy czy szafkach nocnych ustawionych po dwóch stronach łóżka. Taki sposób daje poczucie porządku i symetrii. Oczywiście. Jednak jak inaczej można w ogóle urządzić wnętrze? Otóż istnieją dwa inne sposoby.

Asymetria, zgodnie z podręcznikowym podejściem, jest szczególnie pożądana we wnętrzach nowoczesnych. Jest ona wyjątkowo trudna do uzyskania, ponieważ niezbędne będzie wówczas wykorzystanie dwóch podobnych obiektów, charakteryzujących się podobnym ciężarem optycznym i atrakcyjnością. Jest to na pewno rozwiązanie mniej oficjalne i eleganckie, co więcej, nadające wnętrzom swoistego luzu.

Rzadko stosowany we wnętrzach jest z kolei balans biegunowy. Zakłada on jakiś punkt centralny i rozchodzące się od niego elementy. Świetnym przykładem takiego układu będzie okrągły stół w jadalni i okalające go krzesła i meble czy spiralne schody.

Symetria

O co chodzi jednak z tą symetrią, że jest aż tak bardzo pożądana przez ludzi we wnętrzach? Odpowiedź jest jedna – wnętrza po prostu prezentują się lepiej. Nie oszukujmy się, lustro powieszone centralnie nad umywalką czy szafki nocne ustawione po dwóch stronach łóżka zawsze będą prezentowały się lepiej. Każde pomieszczenie wówczas zyskuje – na wyglądzie, klasie czy porządku.

Czym w ogóle jest tak pożądana przez wszystkich symetria we wnętrzach? Polega ona na odpowiednim ułożeniu pojedynczych elementów, mebli czy dekoracji w pewien powtarzalny sposób. Gdyby pomiędzy nimi na środku namalować linię, dwa fotele czy obrazy powinny być w identycznej od niej odległości.

Dlaczego jednak ludzie tak bardzo pragną symetrii? Bo są nią otoczeni, dlatego zawsze będzie się im wydawała bardziej atrakcyjna dla oka. Nasze oczy, w większości przypadków, leżą w identycznej odległości od nosa, podobnie z uszami. Jednak symetryczne jest nie tylko ludzkie ciało. Spotykamy ją też w przypadku zwierząt, architektury czy przedmiotach, którymi otaczamy się każdego dnia. Symetria pożądana jest nie tylko w wystroju wnętrz, a zgodnie z badaniami naukowymi osoby o symetrycznej twarzy zawsze będą nam wydawały się po prostu bardziej atrakcyjne. Dzieje się dzięki naszemu mózgowi, który dużo łatwiej przyswaja i przetwarza symetryczne elementy. Co za tym idzie? Symetria daje ludziom poczucie bezpieczeństwa i spokój. Poznając jedną część automatycznie mamy informację o tym, jak będzie wyglądała druga.

Pamiętajmy jednak, że symetria nie musi oznaczać nudy. Chcąc urządzić wnętrza zgodnie z tą myślą, nie musimy go „przedzielać na pół” linią i stosować stricte lustrzanego odbicia. Obecnie projektanci wnętrz opracowali kilka rozwiązań, które zapewnią użytkownikom pomieszczeń poczucie symetrii, zachowując przy tym różnorodność.

Oczywiście najprostszym do osiągnięcia efektem będzie odzwierciedlenie. Polega ono właśnie na wspominanym wcześniej odbiciu. Osiągnąć je można za pomocą ustawienia dwóch foteli po obu stronach stolika kawowego. Pamiętajmy jednak, że odbicie można osiągnąć zarówno w pionie, jak i poziomie. Innym rozwiązaniem okaże się być rotacja, polegająca na ustawieniu obiektów względem jakiegoś centralnego punktu. Wiele osób ceni sobie również przenikanie. Uzyskamy je dzięki stworzeniu iluzji ruchu, dzięki powtarzaniu jednego, takiego samego elementu. Jest to szczególnie widoczne na tapetach czy płytkach podłogowych.

Wybór odpowiedniego rodzaju symetrii do wnętrza nie jest zadaniem prostym. W tej sytuacji najlepiej skorzystać z pomocy profesjonalnego projektanta wnętrz. On, na podstawie informacji o przestrzeni do wykorzystania, będzie w stanie dobrać odpowiednie rozwiązanie. Rotacja i przenikanie doskonale będą prezentowały się w większych pomieszczeniach.

Osiągnięcie symetrii nie będzie jednak wcale trudne. Projektanci na etapie tworzenia odpowiednich wizualizacji pod uwagę muszą wziąć trzy czynniki: punkt kontaktowy, ciężar wizualny oraz skalę i proporcję. Punktem kontaktowym okaże się być centralny punkt projektu. Będzie nim element najbardziej rzucający się w oczy, taki jak na przykład kominek. Znajdując punkt kontaktowy nadajemy mu automatycznie duży ciężar w pomieszczeniu. Aby go zbalansować, powinniśmy pamiętać o drugim, równie ciężkim wizualnie elemencie. Dlatego dla kominka będzie to na przykład ustawiona naprzeciwko kanapa. W tym wszystkim ważne jest zachowanie odpowiednich proporcji i skali względem całego pomieszczenie.

Gdzie z tą symetrią?

Oczywiście symetria sprawdzi się w każdym pomieszczeniu. Jednak są wnętrza, w których jest ona szczególnie pożądana. Gdzie? Między innymi w kuchni i jadalni. Dbając o to, aby zabudowa górna i dolna były podzielone w podobny sposób, a szafki po obu stronach kuchenki były identyczne dbamy o to, aby nasza kuchnia wyglądała na uporządkowaną i przemyślaną. Z kolei w przypadku jadalni odpowiedź jest prosta – centralny punkt w postaci stołu i okalające go krzesła.

Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku, gdy decydujemy się na wykonanie zabudowy na zamówienie. Linie proste są bardzo ważne. To właśnie one dają poczucie porządku i klasy. Dodatkowo sprawiają, że meble wyglądają na droższe.

Symetria będzie również rozwiązaniem dla wszystkich tych, którzy lubią odważne tapety w duże wzory lub kolorowe sufity. Będzie to dominujący element w pomieszczeniu. Dlatego aby je uspokoić warto zdecydować się na zachowanie symetrii.